Serie A: Εξασφάλισε την έξοδο της στο Champions League η Αταλάντα

Η Αταλάντα επικράτησε με 3-4 της Τζένοα σε ένα εντυπωσιακό ματς

SerieA-Αταλάντα-Τζένοα
Αρθρογράφος: Μυκονίου Σωτήρης
Από Μυκονίου Σωτήρης

Η Αταλάντα λίγο έλειψε να πετάξει...στα σκουπίδια το προβάδισμα των τριών γκολ που απέκτησε στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Τζένοα, αλλά τελικά κατόρθωσε να πάρει τη νίκη με 4-3 στο «Λουίτζι Φεράρις» και να εξασφαλίσει την έξοδό της στους «χρυσοφόρους» ομίλους του Champions League.

Με τα γκολ των Ζαπάτα, Μαλινόφσκι και Γκόσενς οι «Μπεργκαμάσκι» πήγα στα αποδυτήρια στο ημίχρονο προβάδισμα τριών γκολ και πιστεύοντας πως το παιχνίδι έχει τελειώσει. Ο Σομουρόντοβ μείωσε σε 1-3 στο 48ο λεπτό, αλλά ο Πάσαλιτς, πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, έσβησε και πάλι κάθε ελπίδα για την Τζένοα κάνοντας το 1-4. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Νταβίντε Μπαλαρντίνι ήταν να μειώσει σε 2-4 με τον Γκόραν Πάντεφ στο 67' και 3-4 πάλι με τον Σομουρόντοβ στο 84ο λεπτό.

Μ' αυτή την εντυπωσιακή νίκη, η Αταλάντα κλεδωσε μία θέση στην τετράδα και άρα το «εισιτήριο» για τους ομίλους του Champions League.