Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός να μείνει όρθιος στην έδρα της Ρεάλ στη Μαδρίτη, σ ένα παιχνίδι που έτσι κι αλλιώς δεν περίμενε πολλά. Σε ρυθμό με χαμηλή ένταση οι Μαδριλένοι κυριάρχησαν από τη δεύτερη περίοδο και μετά, καθώς στο ξεκίνημα η άμυνα του Ολυμπιακού και ο αργός ρυθμός του αγώνα κράτησαν χαμηλά το σκορ για αρκετή ώρα.

Ο Ολυμπιακός δεν έδειξε συγκεντρωμένος και υπέπεσε σε πολλά λάθη, σε 30΄17 και συνολικά στο παιχνίδι 19. Μία ήττα από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη ποτέ δεν είναι το τέλος του κόσμου, όμως τα τόσα λάθη επιβεβαιώνουν τα προβλήματα των “ερυθρολεύκων” και τις κακές επιλογές τους.

Μέχρι τα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου μέρους έμεινε ο Ολυμπιακός σχεδόν… κοντά στο ματς, όταν το τρίποντο του Κόνιαρη έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (43-34). Ωστόσο, εκεί «ζεστάθηκαν» οι Κοζέρ και Ράντολφ, οι οποίοι πήραν τη Ρεάλ από το χέρι και την έστειλαν στο +18 (52-34), με τον Καμπάτσο να ανεβάζει τη διαφορά ακόμη περισσότερο (57-36), στο 26’. Από την άλλη, οι παίκτες του Κεμζούρα όχι μόνο ήταν άστοχοι, αλλά έκαναν συνεχώς λάθη, με τη «βασίλισσα» να φτάνει ακόμη και στο +23 (62-39). Με κάποιες… εκλάμψεις του Ρότσεστι, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν (62-46), όμως η απάντηση των Ισπανών ήταν απανωτά τρίποντα και επιθετικά ριμπάουντ για το +24 (70-48), με το οποίο έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο.

Πιο ελεύθερο έγινε το ματς στην τέταρτη περίοδο, με τον Κοζέρ να ήταν πολύ «καυτός» και να στέλνει τη Ρεάλ ακόμη και στο +26 (74-48), με τον Γάλλο να τη συντηρεί πάνω από τους 20 πόντους (76-51), μέχρι το 32’. Εκεί, ο Ολυμπιακός έπαιξε πιο δυνατά, πίεσε περισσότερο στην άμυνα και με την τριπλέτα Ριντ, Κόνιαρη και Βεζένκοβ μείωσε στο -14 (79-65), στα μισά, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να κρατά εκεί τη διαφορά (84-70), στο 38’. Μέχρι τη λήξη, δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με την ομάδα του Πειραιά να γνωρίζει την ήττα με το τελικό 93-77.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 41-30, 72-48, 93-77

Πολυτιμότερος του αγώνα ο Κοζέρ με 18 πόντους και 2 ασίστ. Η Ρεάλ απέδειξε ξανά γιατί είναι μία σπουδαία ομάδα και στην εφετινή Ευρωλίγκα καθώς, εκτός των άλλων, έφτασε και στις 8 συνεχόμενες νίκες.

“Ελέγξαμε το ρυθμό, πολύ καλοί στην τρίτη περίοδο και διαχειριστήκαμε την κατάσταση κόντρα σε μία καλή ομάδα όπως ο Ολυμπιακός. Διεκδικούμε την πρώτη θέση όμως χρειαζόμαστε πολλές νίκες ακόμα” δήλωσε ο Πάμπλο Λάσο που την επόμενη εβδομάδα θα φιλοξενηθεί με την ομάδα του στο Μιλάνο.