Euro 2024: Η Γερμανία ισοφάρισε 1-1 την Ελβετία στις καθυστερήσεις

Και προκρίθηκαν και δύο στους «16» – Στον άλλο αγώνα του πρώτου ομίλου η Ουγγαρία σκόραρε στο τέλος και νίκησε 1-0 τη Σκωτία

H Γερμανία αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με αντίπαλο την Ελβετία στη Φρανκφούρτη χάρη σε γκολ του Φίλκρουγκ στο 92’ για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του γκρουπ και με τον πόντο αυτό έφτασαν τους επτά στην κορυφή της κατάταξης.

Η «αυλαία» της φάσης των γκρουπ (3η αγωνιστική) βρήκε την ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις με τον Νίκλας Φίλκρουγκ (είχε προηγηθεί η Ελβετία στο 28′ με τον Εντόι) και με το τελικό 1-1 να στέλνει την «οικοδέσποινα» του Euro 2024 στην επόμενη φάση των νοκ άουτ ως πρώτη και αήττητη, όπως επίσης αήττητη μετά από 3 αγώνες έμεινε και η ομάδα του Μουράτ Γιακίν (2 ισοπαλίες και μία νίκη).

Με 7 βαθμούς η Γερμανία (2 νίκες, μία ισοπαλία) ανάγκασε το κοινό στο γήπεδο της Φρανκφούρτης να την χειροκροτήσει, κυρίως για την προσπάθεια που κατέβαλλαν οι παίκτες της σε ολόκληρο το 90λεπτο.

Στη Φρανκφούρτη η Γερμανία μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, αλλά η Ελβετία βρήκε τον τρόπο να «παγώσει» το γήπεδο και τους διοργανωτές στο 28ο λεπτό της συνάντησης. Ο Ρίντερ έκανε σέντρα από τα αριστερά, ο Εντόι έκανε την προβολή προλαβαίνοντας την έξοδο του Νόιερ και το 1-0 ήταν γεγονός στο ματς. Πριν προλάβουν να συνέλθουν τα «πάντσερ», η Ελβετία φλέρταρε και με το 2-0, αλλά από το διαγώνιο σουτ του Εντόι η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Εν συνεχεία, η Γερμανία ανέβασε την απόδοσή της και άρχισε να πιέζει ασφυκτικά την αντίπαλό της με την ελπίδα να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Εκ του αποτελέσματος όμως, με το 1-0 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη η «νασιονάλμανσαφτ» συνέχισε να πιέζει, να απειλεί και να έχει κλείσει την Ελβετία στην περιοχή της. Τελικά, οι επιθετικές της προσπάθειες απέφεραν «καρπούς» στο 92’, όταν ο Φίλκρουγκ πέτυχε το 1-1 με κεφαλιά και χάρισε τον πόντο στη Γερμανία αλλά και την πρωτιά στον όμιλο.

Διαιτητής: Ντανιέλ Ορσάτο (Ιταλία)

Κίτρινες: Εντόι, Τζάκα, Βίντμερ – Τα

ΕΛΒΕΤΙΑ (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ, Ακάντζι, Εμπολό (65′ Ντουα), Φρόιλερ, Τζάκα, Ροντρίγκες, Εντόι (66′ Αμντούνι), Έμπισερ, Σερ, Ρίντερ (65′ Βάργκας)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Ρούντιγκερ, Τα (61′ Σλότεμπερκ), Κίμιχ, Χάβερτς, Κρόος, Μουσιάλα (76′ Φίλκρουγκ), Βιρτς (76′ Σανέ), Μίτελστεντ (61′ Ράουμ), Γκουντογκάν, Άντριχ (65′ Μπάιερ)

ΣΚΩΤΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ 0-1

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Σκωτία και Ουγγαρία ήθελαν μόνο τη νίκη στη μεταξύ τους αναμέτρηση στη Στουτγκάρδη προκειμένου να έχουν ελπίδες πρόκρισης μέσω της καλύτερης τρίτης θέσης στα γκρουπ.

Οι Ούγγροι έφτασαν έτσι τους τρεις βαθμούς στον όμιλο και διατηρούν ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση ως καλύτεροι τρίτοι. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσόμποτ.

Πολύ λίγα πράγματα στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο καθώς οι δύο ομάδες έπαιζαν σκληρά χωρίς ιδιαίτερες φάσεις.

Η μοναδική καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο ήταν για τους Ούγγρους, όταν ο Σόμποσλαϊ εκτέλεσε φάουλ, ο Όρμπαν έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει άουτ.

Η Ουγγαρία είχε τα ηνία του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε ευκαιρία στο 49΄ ίταν ο Μπόλα σέντραρε από τα δεξιά, ο Σαλάι επιχείρησε το σουτ αλλά ο Γκαν μπλόκαρε εύκολα.

Η πρώτη τελική των Σκωτσέζων ήρθε στο 53΄ όταν ο Άνταμς έκανε την κούρσα από τα αριστερά, αλλά στο σουτ που επιχείρησε, η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 68ο λεπτό πάγωσαν οι θεατές του αγώνα καθώς ο Μπαρνάμπας Βάργκα τραυματίστηκε στο κεφάλι μετά από σύγκρουση που είχε στον αέρα με τον Γκαν.

Ο Ούγγρος παίκτης έμεινε στον αγωνιστικό χώρο αναίσθητος και όλοι οι συμπαίκτες του έτρεξαν για να τον καλύψουν με πανί. Μετά από λίγα λεπτά αποχώρησε με το φορείο καλυμμένο και όλο τον κόσμο να τον χειροκροτεί.

Η Ουγγαρία είχε νέο δοκάρι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων σε σουτ του Τσόμποτ, που είχε περάσει στην αναμέτρηση λίγα λεπτά νωρίτερα.

Ο Τσόμποτ έμελλε να είναι ο «σωτήρας» της Ουγγαρίας καθώς στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων έφυγε στην κόντρα, μετά από κόρνερ των Σκωτσέζων, και με σουτ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητής: Φακούντο Τέλο (Αργεντινή)

Κίτρινες: ΜακΤόμινεϊ – Στάιλς, Ορμπάν, Σάφερ, Κλέινσχεϊσλερ, Τσόμποτ

Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Γκαν, Χέντρι, Χάνλεϊ, ΜακΚένα, Ράλστον (83΄ ΜακΛίν), Γκίλμορ, ΜακΓκρέγκορ, Ρόμπερτσον (89΄ Μόργκαν), ΜακΓκιν (76΄ Άρμστρονγκ), ΜακΤόμινεϊ, Άνταμς (76΄ Σάνκλαντ)

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάτσι, Μπότκα, Ορμπάν, Νταρντάι (74΄ Α. Σαλάι), Μπόλα (86΄ Τσόμποτ), Στάιλς (61΄ Α. Νάγκι), Σάφερ, Κέρκεζ (86΄ Ζ. Νάγκι), Ρ. Σάλαϊ, Βάργκα (74΄ Άνταμ), Σόμποσλαϊ