ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ 1-2: Πρωταθλητής Ελλάδας ο «Δικέφαλος» και έξοδος στο Champions league

Στάθηκε όρθιος στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και βρήκε τα ψυχικά αποθέματα μετά την ισοφάριση να πάρει τη νίκη και το πρωτάθλημα

Πρωταθλητής Ελλάδας για 4η φορά στην Ιστορία του στέφθηκε ο ΠΑΟΚ μετά τη νίκη του με 2-1 επί του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στην 10η και τελευταία αγωνιστική των playoffs.

Μετά από πέντε χρόνια, ο Δικέφαλος επέστρεψε στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος, εξασφαλίζοντας μάλιστα τον τέταρτο τίτλο της ιστορίας του, με νίκη στο Κλεάνθης Βικελίδης, την ώρα που η Τούμπα καιγόταν από τους οπαδούς των ασπρόμαυρων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, όπως ήταν λογικό, με μεγάλη ένταση. Προτού συμπληρωθεί μισό λεπτό, ο Μιχαηλίδης πήρε κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Μορόν. Τα πολλά φάουλ και οι συνεχείς διακοπές δε βοήθησαν στο να βρει ρυθμό το ματς, με τον ΠΑΟΚ να έχει μια κεφαλιά με τον Τάισον στο 15’. Λίγο πριν το ημίωρο, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε μονομαχία του Μορόν με τον Ζόαν Σάστρε, ωστόσο διαιτητής και VAR έκριναν πως δεν υπήρχε κάτι μεμπτό.

Εν τέλει, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ εκμεταλλευόμενοι λάθος του Μορόν. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς πήρε την μπάλα, βρήκε τον Τόμας που πλάσαρε τον Χουλιάν Κούεστα για το 0-1. Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και να ισοφαρίσουν πριν βγει το ημίχρονο, ωστόσο οι προσπάθειες των Κίκε Σαβέριο (41’) και Σάπι Σουλεϊμάνοφ (44’) δε βρήκαν στόχο.

Βρήκε, όμως, ο Μορόν και το έκανε με απίθανο τρόπο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Οι γηπεδούχοι συνεργάστηκαν από τα δεξιά, ο Μόουζες Οντουμπάτζο έκανε τη σέντρα και ο Μορόν με εντυπωσιακό γυριστό σουτ έκανε το 1-1 – ξέσπασμα χαράς σε Χαριλάου και Νέα Φιλαδέλφεια για το 20ο γκολ του Ισπανού στη Super League που έφερνε το πρωτάθλημα στην ΑΕΚ.

Η χαρά, πάντως, κράτησε λίγα λεπτά στην «κίτρινη» πλευρά. Από τρομερή ενέργεια του Γιάννη Κωνσταντέλια που προσπέρασε τον Οντουμπάτζο, ο Τάισον με σουτ νίκησε τον Κουέστα για το 1-2, στέλνοντας ξανά το τρόπαιο στην Τούμπα.

Από εκτέλεση φάουλ του Σουλεϊμάνοφ ο Φαμπιάνο Λέισμαν αστόχησε στο 71’ ενώ έξι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μιχαηλίδη με δεύτερη κίτρινη.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου πέρασε τον Ίβαν Νάσμπεργκ στο ματς αντί του Κωνσταντέλια, με τους «ασπρόμαυρους» να προσπαθούν να ροκανίσουν τα τελευταία λεπτά χωρίς να πιεστούν. Ένα σουτ του Άλβαρο Ζαμόρα από δύσκολη θέση πέρασε έξω ενώ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καρίμ Ανσαριφάρντ σπατάλησε τρομερή ευκαιρία να ισοφαρίσει με κεφαλιά και να στείλει τον τίτλο στην ΑΕΚ.

Το 1-2 έμεινε μέχρι τέλους, ο ΠΑΟΚ για τέταρτη φορά στην ιστορία του και πρώτη από το 2019 κατέκτησε τον τίτλο, εξασφαλίζοντας την παρουσία του στα προκριματικά του UEFA Champions League.

Ο Άρης, από την άλλη, θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό το ερχόμενο Σάββατο (25/5, 20:30 – Πανθεσσαλικό Στάδιο), με την ομάδα που θα κατακτήσει το Κύπελλο να εξασφαλίζει και την έξοδό της στην Ευρώπη, έπειτα από το 2-2 των «πράσινων» με τον Ολυμπιακό που τους άφησε στην τέταρτη θέση.

Διαιτητής: Όρελ Γκρίνφελντ (Ισραήλ)
Κίτρινες: Μοντόγια, Βερστράτε, Μάνου Γκαρθία – Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Κωνσταντέλιας, Κοτάρσκι.
Κόκκινη: Μιχαηλίδης (78’)

ΆΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια (86’ Φεράρι), Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Εμβοντό (86’ Φετφατζίδης), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (86’ Ανσαριφάρντ), Βερστράτε (66’ Μάνου Γκαρθία), Σαβέριο (72’ Ζαμόρα), Μορόν.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ, Μεϊτέ, Κωνσταντέλιας (80’ Νάσμπεργκ), Τάισον (65’ Ντεσπόντοφ), Α. Ζίβκοβιτς, Τόμας (65’ Σαμάτα).

*Στα τελευταία λεπτά αποβλήθηκε από τον πάγκο του ΠΑΟΚ ο Παντελής Κωνσταντινίδης.

*Μεγάλη ένταση στο φινάλε του ματς, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να γυρίζει προς την κερκίδα και να ανταλλάσσει λόγια με τους φίλους του Άρη.

Το LIVE του ΑΡΗ με τον ΠΑΟΚ

ΤΕΛΙΚΟ ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ 3-0

Νίκη και πρωτάθλημα για το «Δικέφαλο»

90΄+3΄Ευκαιρία για τον Αρη. Γυριστό από τον Σαμόρα μέσα στην περιοχή, σε μία φάση παρόμοια με του Μορόν, όμως ήταν άστοχος.

90΄ Τραυματισμός και κίτρινη κάρτα για τον Άρη. Ο Σαμάτα δέχεται τις πρώτες βοήθειες, υπήρξαν και κάποιες αψιμαχίες, θα υπάρξουν πολλές καθυστερήσεις.

78΄ Κόκκινη κάρτα για τον ΠΑΟΚ .Ο Μιχαηλίδης είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, έπειτα από φάουλ του στον Μορόν. Φεύγει με μικρή ένταση από τον αγωνιστικό χώρο.

74΄ Ευκαιρία για τον Άρη. Φαλτσαριστό πλασέ του Σαμόρα από τα αριστερά, μπλόκαρε ο Κοτάρσκι.

70΄ Ο Κετζιόρα είδε την κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Μορόν.

61΄ Δεύτερο γκολ για τον ΠΑΟΚ

Εκπληκτική ενέργεια του Κωνσταντέλια, ο οποίος από τα αριστερά, με φοβερή ντρίμπλα, νίκησε τον Οντουμπάτζο, έκανε την κούρσα, δεν κατάφερε κανείς να τον ρίξει, έδωσε στον Τάισον, ο οποίος έστρωσε στον Τάισον, ο οποίος με σουτάρα έκανε το 2-1.

55΄ Κίτρινη κάρτα στον Βερστράτε για ένα δυνατό τάκλιν από πίσω στον Κωνσταντέλια, ο οποίος φαίνεται να πονάει αρκετά.

47΄ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ Γέμισμα από τα δεξιά του Οντουμπάτζο, ο Μορόν γύρισε το σώμα του, έκανε το σουτ με τη μία στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στην γωνία της εστίας του Κοτάρσκι.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ 0-1

41΄ Ευκαιρία για τον Άρη Ο Μοντόγια έκανε το σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Κετζιόρα και ο Κοτάρσκι μάζεψε.

39 ΄ Κίτρινη κάρτα στον Μοντόγια, έπειτα από ένα δυνατό μαρκάρισμά του στον Ζίβκοβιτς.

37΄Ο Μιχαηλίδης έπεσε στο έδαφος πιάνοντας το κεφάλι του, μετά από σύγκρουση με τον Μπράμπετς. Στη συνέχεια, ο Κωνσταντέλιας και ο Φαμπιάνο είχαν μίνι σύρραξη.

30 ΄ ΓΚΟΛ Για τον ΠΑΟΚ

Ο Ζίβκοβιτς έκλεψε από τον Μορόν στη μεσαία γραμμή, τροφοδότησε τον Τόμας, ο οποίος πάτησε εξαιρετικά στην περιοχή και πλάσαρε με το αριστερό τον Κουέστα για το 1-0.

15΄Γέμισμα του Σβαμπ από τα δεξιά, ο Τάισον πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω, η μπάλα βρήκε και στον Μπράμπετς, αλλά ο διαιτητής έδειξε άουτ.

12΄Ο Ζαν Ζουλ έκανε τάκλιν στον Ζίβκοβιτς στα δεξιά και στη συνέχεια ξεσήκωσε τον κόσμο του Άρη.

1΄ Κίτρινη κάρτα στα 18 δευτερόλεπτα, για μαρκάρισμα του Μιχαηλίδη στον Νταρίντα.

ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ

Όλα έτοιμα στον αγωνιστικό χώρο να ξεκινήσει ο αγώνας

Τι προηγήθηκε της έναρξης του αγώνα

Οι οπαδοί του Άρη έχουν γεμίσει το «Κλεάνθης Βικελίδης»

O μικρός Γιαννάκης στο Βικελίδης, φωτογραφήθηκε μαζί με τον Χούλιαν Κουέστα, ο οποίος τού έκανε δώρο και μία φανέλα.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα

Ανακοινώθηκαν οι 11αδες των ομάδων

Η ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΤΟΥ ΑΡΗ

Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ζιλ Ζαν, Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Βερστράτε, Σαβέριο, Μορόν.

Η ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚ

Koτάρσκι, Σάστρε, Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ, Μεϊτέ, Κωνσταντέλιας, Τάισον, Ζίβκοβιτς, Τόμας.

ΟΙ ΠΑΓΚΟΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΡΗΣ: Χουτεσιώτης, Ζαμόρα, Ντουκουρέ, Γκαρθία, Φετφατζίδης, Φεράρι, Ρόουζ, Βέλεθ, Ανσαριφάρντ

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Ότο, Νάσμπεργκ, Οζντόεφ, Αντόνιο, Μουργκ, Ντεσπόντοβ, Σαμάτα

Οι οπαδοί των «κιτρίνων» αποθεώνουν την ομάδα τους

Έφθασε στο γήπεδο και η αποστολή του Άρη

Έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ

Σε λίγο θα ανακοινωθούν οι 11αδες των δύο ομάδων

Ο πρωταθλητής θα ξεκινήσει το ταξίδι του από τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions Path του Champions League.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ κατά την αναχώρησή τους από το Makedonia Palace για το “Κλεάνθης Βικελίδης” γνώρισαν την αποθέωση από τον κόσμο της ομάδας, ενώ ο Ραζβάν Λουτσέσκου αγκάλιασε τον Άγγελο Αναστασιάδη.

Οπαδοί του ΠΑΟΚ φώναζαν: «να τοι οι πρωταθλητές»

Νωρίτερα οι οπαδοί του ΠΑΟΚ, συγκεντρώθηκαν στην πλατεία Ναυαρίνου και με συνθήματα έδωσαν το «έναυσμα» ενόψει του ντέρμπι με τον Αρη, όπου αν επικρατήσει ο Δικέφαλος τότε θα κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Από εκεί δε κινήθηκαν προς την Καμάρα. Εκατοντάδες φίλοι του club ξεκίνησαν την πορεία τους από την οδό Εθνικής Αμύνης, μπήκαν στη Τσιμισκή που είχε κλείσει και από κινούνται προς το ύψος της ΕΡΤ 3.

Στη συνέχεια η πορεία πήρε τον δρόμο προς την Τούμπα αλλά και το Macedonia Palace, ενώ με την πάροδο του χρόνου ο αριθμός τους αυξάνεται και δίνουν μία «γεύση» τι θα συμβεί εάν το βράδυ ο ΠΑΟΚ τερματίσει στην κορυφή.

Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ φώναξαν συνθήματα έξω από το Μακεδονία Παλλάς, απέναντι από δυνάμεις της αστυνομίας, ενώ για μερικά λεπτά έκλεισαν τον δρόμο. Οι δυνάμεις των ΜΑΤ τους είπαν να κατευθύνουν απευθείας στην Τούμπα (εκεί όπου θα παρακολουθήσουν το ντέρμπι).

Ο «δικέφαλος του Βορρά» με νίκη παίρνει το τέταρτο πρωτάθλημα στην ιστορία του (από το 1976), ενώ σε περίπτωση ισοβαθμίας με νίκη της ΆΕΚ επί της Λαμίας στέφεται πρωταθλήτρια η Ένωση.

H βαθμολογία της Stoiximan Super League πριν από την έναρξη της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής των playoffs, έχει ως εξής: