Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε πολύ εύκολα τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στους «16» του Ρολάν Γκαρός και πέρασε στα προημιτελικά της διοργάνωσης, για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Ο Έλληνας πρωταθλητής θα βρει απέναντί του τον Αντρέι Ρούμπλεφ, που είναι στο Νο12 της παγκόσμιας κατάταξης.

Αν καταφέρει να βρεθεί στους «4» του γαλλικού όπεν ο Τσιτσιπάς θα το κάνει για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Παράλληλα θα γίνει κι ο πρώτος Έλληνας που έχει καταφέρει κάτι ανάλογο.

Τσιτσιπάς και Ρούμπλεφ δεν θα αναμετρηθούν για πρώτη φορά.

Μάλιστα ο Ρώσος είναι ένας από τους τενίστες που μετράει περισσότερες νίκες παρά ήττες στις κόντρες του με τον Έλληνα πρωταθλητή.

Ο Ρούμπλεφ είναι κι ο τελευταίος που νίκησε τον Τσιτσιπά, στο Αμβούργο, σε έναν αγώνα τον οποίο ο Στέφανος είχε στα… χέρια του αλλά κατάφερε να τον χάσει.

Ήταν 27 Σεπτεμβρίου όταν ο Ρώσος επικράτησε 2-1 σετ στον ημιτελικό του ATP 500, με τον Τσιτσιπά.

Το συνολικό «σκορ» των δυο 3-2 υπέρ του Ρούμπλεφ, οπότε αντιλαμβάνεται κανείς πως θα είναι ένα πραγματικό… ντέρμπι που θα εξελιχθεί στο κεντρικό κορτ του Ρολάν Γκαρός.

Η πρώτη συνάντηση του Τσιτσιπά με τον αντίπαλό του, έγινε την 1η Φεβρουαρίου 2017 όταν ο Ρώσος επικράτησε 2-1 σετ στο Κίμπερ της Γαλλίας.

Στις 9 Νοεμβρίου 2018 ήρθε η απάντηση από τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Νίκησε τον Ρώσο τενίστα στο Next Gen Finals σε αγώνα που έγινε στο Μιλάνο, επικρατώντας 3-2 σετ σε έναν επίπονο αγώνα.

Στις 19 Δεκεμβρίου 2019, στο Αμπού Ντάμπι, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε μια ακόμα… ρεβάνς από τον Ρούμπλεφ, καθώς τον νίκησε 2-0 σετ και προχώρησε στη διοργάνωση.

Αν ο Τσιτσιπάς περάσει στα ημιτελικά είναι πιθανό να βρει μπροστά του τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Με τον Ράφα Ναδάλ, μπορεί να συναντηθεί μόνο στον τελικό του Ρολάν Γκαρός.