Οι «μπλαουγκράνα» με τη νίκη στο Κίεβο προκρίθηκαν από απόψε στους «16» του Champions League, όπως και οι «μπιανκονέρι» που νίκησαν στις καθυστερήσεις τη Φερντεντσβάρος.

Λάτσιο – Ζενίτ 3-1

Οι «λατσιάλι» στην πρώτη τους επίθεση στο ματς, στο 3΄, ευτύχησαν να προηγηθούν με το τρομερό σουτ του Ιμόμπιλε έξω από την περιοχή. Ο 35χρονος Παρόλο στο 22′ έβαλε το πρώτο του γκολ στη διοργάνωση για το 2-0 με μακρινό σουτ, όμως οι Ιταλοί δεν το χάρηκαν πολύ γιατί στο 25′ ο Τζιούμπα μείωσε σε 2-1 στην πρώτη τελική των Ρώσων στο ματς. Ο Ιμόμπιλε στο 55′ κέρδισε πέναλτι από τον Μπάριος και το εκτέλεσε ο ίδιος για το 3-1.

Ντόρτμουντ – Κλαμπ Μπριζ 3-0

Ο φορμαρισμένος Χάλαντ με ωραίο πλασέ με το αριστερό στο 18′ έκανε το 1-0 για τους Βεστφαλούς. Ο κορυφαίος της γερμανικής ομάδας, Τζέιντον Σάντσο, με τρομερή εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις έγραψε το 2-0. Στο 60′ ο ασταμάτητος Χάλαντ με σουτ μέσα από την περιοχή σημείωσε το 3-0.

Ντιναμό Κιέβου – Μπαρτσελόνα 0-4

Μετά το στείρο πρώτο 45λεπτο, η Μπάρτσα κλείδωσε τη νίκη και την πρόκριση μέσα σε 18′. Στο 52′ ο Αμερικανός Ντεστ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τους μπλαουγκράνα με διαγώνιο σουτ για το 0-1. Ο Μπρέιθγουειτ με κοντινή προβολή στο δεύτερο δοκάρι στο 57′ έκανε το 0-2 ενώ στο 70′ ο Δανός με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το 0-3. To τελικό 0-4 έγραψε στις καθυστερήσεις ο Γκριεζμάν.

Γιουβέντους – Φερεντσβάρος 2-1

Οι Ούγγροι αιφνιδίασαν τη Γιουβέντους ανοίγοντας το σκορ στο 19′ με το κοντινό σουτ του Ουζούνι. Στο 35′- ποιος άλλος – ο Κριστιάνο Ρονάλντο με καλοζυγισμένο σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1. Τους «μπιανκονέρι» λύτρωσε στο 90+2 ο Άλβαρο Μοράτα για το τελικό 2-1.

Παρί Σεν Ζερμέν – Λειψία 1-0

Μόλις στο 11′ ο Νεϊμάρ πέτυχε το πρώτο του γκολ σε έξι ματς, εκτελώντας εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η γαλλική ομάδα.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπσσακσεχίρ 4-1

Ο Μπρούνο Φερνάντες «καθάρισε» για τους «κόκκινους διαβόλους» από νωρίς. Στο 7′ με ένα τρομερό βολέ στην κίνηση για το 1-0. To 2-0 στο 19′ ήταν «δώρο» του Τούρκου γκολκίπερ που δεν συγκράτησε την μπάλα στη σέντρα του Τέλες και από κοντά σε κενή εστία ο Πορτογάλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 33΄ο Πορτογάλος είχε ευκαιρία για χατ-τρικ όμως στο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του παραχώρησε την εκτέλεση στον Ράσφορντ που ευστόχησε για το 3-0. Οι Τούρκοι στο 75′ μείωσαν σε 3-1 με τον Ντενίζ Τουρούτς και ο Τζέιμς στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ.