Η Κρασνοντάρ υποδέχθηκε την Σεβίλλη στην Ρωσία, 20 ημέρες μετά την ήττα της με 3-2 στην Ανδαλουσία, όπου προηγήθηκε με 2-0 αλλά δέχτηκε την ανατροπή με παίκτη παραπάνω.

Εντός έδρας, η ρωσική ομάδα εμφανίστηκε καλύτερη, αλλά πάλι έχασε με 2-1 στις καθυστερήσεις. Δέχθηκε το 0-1 στο 7΄ με ωραίο γκολ του Ράκιτιτς, αλλά στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 55΄ ο Βάντερσον με σουτ εντός περιοχής έγραψε το 1-1 και έδωσε ελπίδες στην ομάδα του. Όμως, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μουνίρ με διαγώνιο σκαστό σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε την πρόκριση στους Ανδαλουσιάνους για τους “16” του Champions League.

Ρεν – Τσέλσι 1-2

Η Τσέλσι συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία και προκρίθηκε από σήμερα στην επόμενη φάση, αφού πήγε στη Γαλλία και επικράτησε με 2-1 επί της Ρεν.

Οι Λονδρέζοι άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Χάντσον-Οντόι, έπειτα από εξαιρετική μπαλιά από τον Μαουντ, αλλά πέντε λεπτά πριν το φινάλε οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν.

Ο Γκιρασί με κεφαλιά νίκησε τον Μεντί και φαινόταν πως θα έδινε τον δεύτερο βαθμό των Γάλλων στον όμιλο, αλλά ένας συμπατριώτης τους, ο Ολιβιέ Ζιρού είχε άλλη άποψη. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζιρού με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και δίνει το τρίποντο στην Τσέλσι.

Οι γηπεδούχοι παρέμειναν, χωρίς νίκη στον όμιλο, και μετά την πρεμιέρα βρήκαν και πάλι δίχτυα.

Κρασνοντάρ και Ρεν θα παλέψουν για την 3η θέση που οδηγεί στους 32 του Europa League.