Superleague: Νίκες για Λάρισα, Λαμία και Ατρόμητος - Ισοπαλία στο Ηράκλειο

Μία υπέροχη ιστορία αποχαιρετισμού γράφτηκε στο Περιστέρι - Ένα λυπηρό περιστατικό συνέβη στο ματς της Λάρισας με τα Γιάννενα

Superleague-Ατρόμητος-Ούμπιδες
Αρθρογράφος: Μυκονίου Σωτήρης
Από Μυκονίου Σωτήρης

Σε μία αδιάφορη αγωνιστική από βαθμολογικής πλευράς, η Λάρισα αποχαιρέτισε με ψηλά το κεφάλι την μεγάλη κατηγορία, αφού επικράτησε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα. Η Λαμία πέρασε από την Ριζούπολη κερδίζοντας 1-0 τον Απόλλωνα, ενώ ο Ατρόμητος νίκησε με 1-0 τον Βόλο στο αντίο του Ούμπιδες. ΟΦΗ και Παναιτωλικός μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο Ηράκλειο.

Η Λάρισα καθάρισε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο το ματς με τα Γιάννενα χάρη σε γκολ των Ουρουγουανών Ακούνια και Κολομπίνο. Το παιχνίδι, ωστόσο σημαδεύτηκε από την ρατσιστική επίθεση για την οποία κατηγορείται ο Μανώλης Μπέρτος των «βυσσινί» από στον Κολομβιανό Φάμπρι του ΠΑΣ.

Η Λαμία πήρε το τρίποντο στο «Γ.Καμάρας», αφού το γκολ του Λάζαρ Ρόμανιτς στο 10ο λεπτό ήταν αρκετό τελικά για να φέρει τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Μία υπέροχη ιστορία γράφτηκε στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο να κερδίζει με 1-0 τον Βόλο στο αντίο του Χαβιέρ Ούμπιδες με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος ο Αργεντινός, ο οποίος και αποθεώθηκε.

Τέλος, στο πιο ανταγωνιστικό παιχνίδι της ημέρας, ο ΟΦΗ προηγήθηκε δυο φορές στο Γεντί Κουλέ στο Ηράκλειο, αλλά ο Παναιτωλικός βρήκε ισάριθμες απαντήσεις. Αρχικά, ο Σαρντινέρο άνοιξε το σκορ για τους Κρητικούς στο 17ο λεπτό, με τον Νίκο Βέργο να ισοφαρίζει στο 70ο λεπτό. Εννιά λεπτά αργότερα ο Στάρτζεον έβαλε ξανά μπροστά τον ΟΦΗ, αλλά οι Αγρινιώτες βρήκαν και πάλι τον τρόπο να φέρουν το ματς στα ίσα με γκολ του Ταχάρ στο 81ο λεπτό. Το 2-2 έμελλε να είναι και το τελικός σκορ του αγώνα.

Ολοκληρώθηκαν έτσι σήμερα τα Play-out της Superleague με μόνη εκκρεμότητα το εξ' αναβολής παιχνίδι μεταξύ ΠΑΣ Γιάννινα και Απόλλων Σμύρνης την Τετάρτη (19/05).