Χωρίς Κάσπι, Μπλακ, Ντι Μπαρτολομέο και Γουότερς, η Μακάμπι δεν φοβήθηκε! Αντίθετα έδειξε χαρακτήρα και λύγισε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Τελ Αβίβ 90-80, διατηρώντας αλώβητη την έδρα της. Η εξαιρετική εμφάνιση έγινε κυρίως στο δεύτερο μέρος για την ομάδα του Σφαιρόπουλου, που νίκησε τον Ιτούδη, σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση.

Στο 9-4 ανέβηκαν οι Ισραηλινοί, που είχαν κορυφαίους τους Γουίλμπεκιν (22 πόντοι, 9 ασίστ) και Χάντερ (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Από την άλλη, ξεχώρισε ο Τζέιμς (22 πόντοι), αν και άστοχος (5/17 σουτ).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προηγήθηκε 12-9 στο πρώτο πεντάλεπτο, ωστόσο η Μακάμπι ανέτρεψε το σκηνικό και με επιμέρους σκορ 8-2, πέρασε μπροστά (17-14 στο 6’). Με σερί 8-0, η «ομάδα του στρατού» ανέκτησε το προβάδισμά της (17-22 στο 8’). Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν νέο σερί 7-0 στο φινάλε της πρώτης περιόδου, για να ξεφύγουν με +9 (20-29).

Με τον Μπολομπόι να μπαίνει στην εξίσωση, η ομάδα του Ιτούδη ξέφυγε ακόμα περισσότερο στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου (23-35 στο 12’), ενώ έφτασε μέχρι και το +14 (30-44 στο 15’).

Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 12-2, πλησίασαν στο σκορ (42-46 στο 17’). Με τον Χάινς να παίρνει μπρος, η ΤΣΣΚΑ απομακρύνθηκε εκ νέου (42-52 στο 19’), αλλά η ομάδα του Σφαιρόπουλου μείωσε στο -7 με buzzer beater τρίποντο του Ντόρσεϊ στο τέλος του ημιχρόνου (45-52).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην «ομάδα του λαού», που έσφιξε την άμυνά της, ειδικά μετά το πρώτο μισό. Μάλιστα, με σερί 13-0 μετέτρεψε το 49-60 (23’) σε 62-60 (28’). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ισραηλινούς στο +2 (66-64), με τον Γουίλμπεκιν να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του.

Με δύο τρίποντα από Γουίλμπεκιν και Έισι, η Μακάμπι απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο στις αρχές της τέταρτης περιόδου (72-64 στο 31’), αλλά η ΤΣΣΚΑ επανήλθε (74-71 στο 32’). Από ‘κει και πέρα, οι γηπεδούχοι διατήρησαν μικρό προβάδισμα (80-76 στο 36’), όμως οι Ρώσοι επανήλθαν (80-80 στο 37’).

Εντούτοις, στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα, η «ομάδα του λαού» κυριάρχησε απόλυτα και έπνιξε με την άμυνά της τους φιλοξενούμενους: με μεγάλα καλάθια από τον Χάντερ, έτρεξε σερί 10-0 και έφτασε στο ροζ φύλλο (90-80).

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 45-52, 66-64, 90-80.