Τότεναμ- Ολυμπιακός 4-2 | GOAAL

Πριν τη σέντρα κανείς δεν θα μπορούσε να προβλέψει τέτοιο σενάριο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 19΄2-0 της Τότεναμ στο Λονδίνο, στο φινάλε του αγώνα ωστόσο έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο με το εις βάρος του 4-2 και αυτό που χρειάζεται πλέον είναι η νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα για να συνεχίσει στο Europa League.

Ο Ολυμπιακός πίστεψε πως θα μπορούσε να καταφέρει ένα μεγάλο αποτέλεσμα, καθώς προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ του Ελ Αραμπί (6΄) και του Σεμέδο (19΄), όμως το λάθος-δώρο του Μεριά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έδωσε την ευκαιρία στον Ντελε Άλι να μειώσει σε 2-1 και να κρατήσει τους Άγγλους στο παιχνίδι. Το αποκαρδιωτικό ατομικό λάθος του Μεριά είναι το μοναδικό ψεγάδι στο πρώτο ημίχρονο του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός δεν τα έβγαλε πέρα με την ένταση με την οποία μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Τότεναμ και, αφού ο Μόουρα έκανε το γύρισμα ο Κέιν με πλασέ από κοντά ισοφάρισε. Οι άνθρωποι του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκαν, καθώς υποστήριζαν πως ο Μόουρα έκανε φάουλ στον Τσιμίκα.

Στο 73΄ο Οριέ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και έδωσε προβάδισμα, 3-2 στους Άγγλους, ενώ στο 77΄ ο Χάρι Κέιν με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για το 4-2.

Ο Ζοσέ Μουρίνιο, που δεν έχει αποκλειστεί ποτέ μένοντας στη φάση των ομίλων στο Champions League, είδε την ομάδα του να προκρίνεται από την 5η αγωνιστική στους νοκ άουτ αγώνες, πανηγυρίζοντας έξαλλα τα γκολ των παικτών του στο δεύτερο μέρος.

Στον Ολυμπιακό επικράτησε απογοήτευση καθώς στο μεγαλύτερο διάστημα ήταν καλύτερος από την Λονδρέζικη ομάδα, ενώ για μία ακόμη φορά προηγήθηκε σε αγώνα αυτού του ομίλου χωρίς να πάρει κάτι από το ματς.

Τότεναμ : Γκασανίγκα, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Ρόουζ, Ντάιερ (29΄Έρικσεν), Γουίνκς, Άλι (88΄Εντομπελέ), Μόουρα (61΄Σισοκό), Σον, Κέιν.

Ολυμπιακός : Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (74΄Βαλμπουενά), Ποντένσε (78΄Ραντζέλοβιτς), Μασούρας, Ελ Αραμπί (85΄Γκερέρο).

Οι περισσότεροι Έλληνες μπήκαν στο δικό τους σπίτι με τη στήριξη της Εθνικής Tράπεζας.