Τσιτσιπάς: Πρόωρο τέλος στην πορεία του στο Open της Μαδρίτης

Επόμενο μεγάλο ραντεβού για τον Έλληνα τενίστα, πριν από τη μεγάλη μάχη για το Roland Garros, είναι στη Ρώμη την ερχόμενη εβδομάδα

Στέφανος-Τσιτσιπάς-Μαδρίτη-Αποκλεισμός
Αρθρογράφος: vradini
Από vradini

Σοκαριστικό αποκλεισμό γνώρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που έχασε με 2-0 σετ (7-6, 6-4) από τον Νορβηγό Κάσπερ Ρουντ Νο.22 του ταμπλό και είδε το Open της Μαδρίτης να τελειώνει νωρίς γι' αυτόν. Πρόκειται ουσιαστικά για την πρώτη κακή εμφάνιση του Τσιτσιπά έπειτα από αρκετό καιρό καθώς προερχόταν από δέκα νίκες και μόλις μια ήττα στον τρομερό τελικό της Βαρκελώνης με τον Ράφα Ναδάλ.

Ο Τσιτσιπάς έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό καθώς δεν είχε τη φρεσκάδα προηγούμενων αναμετρήσεων απέναντι στον εξαιρετικό Ρουντ, ο οποίος πανηγύρισε τη σπουδαιότερη νίκη στην καριέρα του, την πρώτη σε παίκτη του Top5 καθώς μέχρι πρότινος είχε τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς. Ο Ρουντ λύγισε στο τάι μπρέικ το πρώτο σετ, έπειτα από μεγάλη μάχη, τον Ελληνα πρωταθλητή με 7-4, ενώ στο δεύτερο σετ έκανε το καθοριστικό μπρέικ (το μοναδικό στο ματς) για το 4-3 προτού τελειώσει το παιχνίδι με 6-4 έπειτα από 1 ώρα και 35 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς έμεινε για πρώτη φορά κατά τη διάρκεια του 2021 εκτός προημιτελικών καθώς μέχρι στιγμής μετρούσε επτά σερί παρουσίες (σε ισάριθμα τουρνουά) στην οχτάδα. Επόμενο μεγάλο ραντεβού για τον Έλληνα τενίστα, πριν από τη μεγάλη μάχη για το Roland Garros, είναι στη Ρώμη την ερχόμενη εβδομάδα.