ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 102-106: «Σκότωσε» την «αρκούδα» και βλέπει τετράδα (pics)

Έσπασε τα κοντέρ ο Μήτογλου, στην καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του!

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ σημείωσε μεγάλη βαθμολογική και ψυχολογική εκτός έδρας νίκη στο Καλίνινγκραντ επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 106 - 102 και έβαλε πλώρη για την τετράδα! Στο 10-7 πλέον οι «πράσινοι», στο 11-6 οι Ρώσοι.

Μπορεί να χρειάστηκε ο επιπλέον χρόνος της παράτασης για να έρθει τελικά το ροζ φύλλο αγώνα, όμως αυτό λίγο έχει σημασία μπροστά στην ολόχρυση νίκη που σημείωσε το σύνολο του Ρικ Πιτίνο.

Τεράστια εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ντίνος Μήτογλου (25 πόντοι και 16 ριμπάουντ - νταμπλ-νταμπλ), που είναι η καλύτερη της καριέρας του ενώ κομβικής σημασίας ήταν η παρουσία του αρχηγού Νικ Καλάθη (22π., 6ρ., 17ασ. και μόλις 1λ. νταμπ-νταμπ και αυτός), που με ένα τρίποντο 7" πριν τη λήξη έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο. Πολύ καλή απόδοση είχε και ο Ιωάννης Παπαπέτρου (14π., 6ρ.) ενώ ο άσος στο μανίκι του Πιτίνο άκουγε στο όνομα Ουέσλι Τζόνσον, καθώς κατάφερε να περιορίσει τον υπερηχητικό Τζέιμς (30 πόντους) ενώ σημείωσε και δύο τρίποντα!

Συνολικά το «τριφύλλι» ήταν έτοιμο και διαβασμένο κόντρα σε ένα μεγάλο αντίπαλο όπως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία είχε πρωταγωνιστή, εκτός του Τζέιμς και τον Χάκετ (24 πόντοι).

Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και το δεύτερο συνεχόμενο διπλό στη Ρωσία. Ενδιαφέρον είναι επίσης, ότι ο Ρικ Πιτίνο έχει το απόλυτο ως τεχνικός των «πρασίνων», με αντίπαλο τους Μοσχοβίτες!

Το γρήγορο 6-11 με το οποίο προηγήθηκε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν είχε διάρκεια καθώς η χρησιμοποίηση του Παπαπέτρου στο «2» αποσυντόνισε την ομάδα. Η ΤΣΣΚΑ πήρε σκορ από τους Χάινς και Χάκετ και ανέκαμψε ενώ το τρίποντο του Τζέιμς σφράγισε το δεκάλεπτο (22-17). Νωρίτερα ωστόσο ο Αμερικανός είχε φάει μια μεγαλοπρεπέστατη τάπα από τον Παπαγιάννη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μήτογλου πήρε... φωτιά και με 15 πόντους αλλά και τον Τόμας συμπαραστάτη έκανε σμπαράλια τους Ρώσους. Όμως η ευστοχία των παικτών του Ιτούδη δεν άφηνε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να εδραιώσει το πρόβάδισμά του. Ωστόσο, οι «πράσινοι» έκλεισαν το ημίχρονο στο +4, έχοντας σημειώσει σχεδόν 50 πόντους κόντρα στην ΤΣΣΚΑ.

Στο 22' και με τον Μήτογλου να φτάνει την απόδοσή του στη στρατόσφαιρα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ. βρέθηκε να προηγείται με +11 (47-58) αλλά ένα γρήγορο 8-0 των Ρώσων μείωσε τη διαφορά στους τρεις (57-60). Εκεί έκαναν και πάλι την εμφάνιση τους τα τρίποντα της «αρκούδας» από τους Τζέιμς και Χάκετ και το δεκάλεπτο έκλεισε στην απόλυτη ισορροπία (69-69).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +5 (82-77), όμως εκείνη τη στιγμή ο Καλάθης βγήκε μπροστά και με δικό του τρίποντο έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (89-89) 7" πριν τη λήξη. Στην επαναφορά ο Τζέιμς έκανε βήματα ενώ ο Μήτογλου δεν κατάφερε να σκοράρει στο 1,9".

Στο έξτρα πεντάλεπτο, Καλάθης και Τζόνσον, συνδυαστικά με την αστοχία της ΤΣΣΚΑ χάρισαν την νίκη στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 45-49, 69-69, 89-89 (κ.α.), 102-106