Σπορ

Volley League: «Θρυλικός» Φοίνικας Σύρου, σόκαρε τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1 σετ και 23-20 στο τέταρτο, αλλά ο ελλιπής Φοίνικας ONEX δεν τα παράτησε, πήρε τη νίκη με 3-2 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό της Volley League ανδρών.

1

Μπορεί πριν από το πρώτο σερβίς του αγώνα ο Ολυμπιακός να ήταν το μεγάλο φαβορί για την αναμέτρηση, όμως ο Φοίνικας ΟΝΕΧ αποδείχτηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει. Οι Συριανοί βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 σετ και 23-20 στο τέταρτο, αλλά οι παίκτες του Ορφανού επικράτησαν με 3-2 και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό της Volley League ανδρών.

Ο Φοίνικας Σύρου, ο οποίος έπαιξε χωρίς τους Πέπε Γκονζάλες και Φιλίπ Στοΐλοβιτς, απέδειξε ότι δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος.

Οι πειρατες του Ορφανού δεν παράτησαν σε κανένα σημείο το ματς και δικαιώθηκαν. Μεγάλο παιχνίδι έκαναν οι δύο παίκτες που κλήθηκαν να αντικαταστήσουν τους δύο απόντες, Μήλης και Κωστόπουλος, ενώ γενικότερα όλοι οι παίκτες του Φοίνικα τα έδωσαν όλα. Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει και στον Μπουτσούγεβιτς ο οποίος μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι της ομάδας του.

Στην αντίπερα όχθη ο Μουνιόθ σίγουρα θα πρέπει να έχει παράπονα από τους παίκτες του. Σε έναν ημιτελικό όταν είσαι μπροστά στο σκορ με 2-1 σετ και προηγείσαι με 23-20 στο τέταρτο πρέπει να τελειώνεις το ματς. Αντίθετα, οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν σε αρκετά σημεία του παιχνδιού εκνευρισμό κάτι που τελικά τους στοίχισε αφού δεν είχαν καθαρό μυαλό.

Πλεόν, οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Πέμπτη όπου ο Φοίνικας με νίκη θα προκριθεί στον τελικό, ενώ ο Ολυμπιακός θέλει να στείλει τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Το ματς: Το πρώτο σετ όπως ήταν φυσιολογικό είχε πολλά λάθη. Οι δύο ομάδες έπαιζαν για πρώτη φορά μετά από σχεδόν τέσσερις μήνες και ήταν λογικό να μην έχουν ρυθμό.

Εκείνος που έκανε λιγότερα λάθη στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν ο Φοίνικας Σύρου. Οι παίκτες του Ορφανού κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά την οποία και κράτησαν μέχρι και τα μισά του σετ. Ο Ολυμπιακός μπόρεσε να φέρει το σετ στα ίσα στο 17-17, αλλά οι Συριανοί αντέδρασαν ψύχραιμα και με τον Μήλη να κάνει εξαιρετική δουλειά έκαναν το 1-0 με 25-22.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 13-13. Τότε ο Κουμεντάκης άλλαξε τις ισορροπίες υπέρ του Ολυμπιακού. Με τον 27χρονο ακραίο στο σερβίς οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν επί μέρους 7-0 για να προηγηθούν με 21-13. Εκεί που όλα έδειχνα ότι το σετ θα κατέληγε εύκολα στους παίκτες του Μουνιόθ ο Μπουτσούγεβιτς ντύθηκε Κουμεντάκης και με τα σερβίς τους δυσκόλεψε ιδιαίτερα την υποδοχή τον Χουσάι με αποτέλεσμα ο Φοίνικας να μειώσει στους δύο (21-19) και στη συνέχεια στον πόντο (22-21). Τελικά ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 25-23.

Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν εύκολα και στο 2-1 αφού συνέχισαν με κεκτημένη ταχύτητα. Οι παίκτες του Μουνιόθ έχτισαν από την αρχή μια διαφορά την οποία δεν έχασαν σε κανένα σημείο και έφτασαν στην κατάκτηση του με 25-20.

Στο τέταρτο σετ είχαμε ξανά πόντο πόντο με τον Ολυμπιακό να αποκτά δύο φορές προβάδισμα τριών πόντων στο φινάλε (20-17, 23-20). Οι παίκτες του Μουνιόθ έχασαν δύο match ball με τον Φίνγκερ να στέλνει την μπάλα στο φίλε από τη θέση του σερβίς και στη συνέχεια με άουτ επίθεση του Τσέχου έγινε το 24-24. Ο Χριστόφας με άσο έκανε το 24-25, για να απαντήσει ο Πετρέας με πρώτο χρόνο. Ο Κανέλλος με τον ίδιο τρόπο έκανε το 25-26 για να κλείσει το σετ με άουτ επίθεση του Κουμεντάκη. Έτσι, το 23-20 έγινε 25-27 με επί μέρους 7-2 των Συριανών.

Στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά και με την ψυχολογία στα ύψη έχτισε και διατήρησε μία διαφορά τριών πόντων μέχρι και το 6-9. Ο Ολυμπιακός έφερε το σετ στα ίσα και με επί μέρους 7-3 προηγήθηκε με 13-12. Στο τέλος όμως μίλησαν οι δύο ακραίοι του Φοίνικα. Κωστόπουλος και Στερν τελείωσαν το τάι μπρέικ με δύο πλασέ κάνοντας το 16-18 που έδωσε μία μεγάλη νίκη στους πειρατές.

Ολυμπιακός - Φοίνικας ONEX 2-3

Τα σετ: 22-25, 25-23, 25-20, 25-27, 16-18

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 16 (13/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 13 (9/11 επ., 4 μπλοκ), Χουσάι 13 (11/29 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. - 40% άριστες), Βουλκίδης 21 (13/18 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (9/28 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 34% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 63% υπ. - 50% άριστες), Παπαλεξίου, Στιβαχτής, Ριζόπουλος (67% υπ. - 33% άριστες).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 16 (15/33 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. - 28% άριστες), Κανέλλος 12 (9/18 επ., 3 μπλοκ), Λινάρδος 1 (1 άσσος), Στερν 19 (16/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 6 (1/3 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μήλης 16 (12/42 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 47% υπ. - 42% άριστες), Βελούδης (λ), Αδάμ.