«Βροχή» τα γκολ και... ισοπαλία στο ΟΦΗ - Παναθηναϊκός

Τον βαθμό της ισοπαλίας στο «τριφύλλι» χάρισε ο Μακέντα με γκολ στις καθυστερήσεις

5169820

Ισόπαλοι με σκορ 2-2 αναείχθηκαν ΟΦΗ και Παναθηναϊκός στην έδρα του πρώτου, στην Κρήτη, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Super League.

Ο Στάρτζεον άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 37', με τον Καρλίτος να ισοφαρίζει για λογαριασμό του «τριφυλλιού» στο 49'.

Ο Μεγιάδο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Κρητικούς στο 77', όμως ο Μακέντα με γκολ στις καθυστερήσεις έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στους «πράσινους».

O ΟΦΗ χρειάστηκε ένα μεγάλο (διπλό) σφάλμα του Χατζηγιοβάνη στο 37′, για να αλλάξουν οι «ισορροπίες» του αγώνα. Ο Μυτιληνιός εξτρέμ του «τριφυλλιού» έκανε κάκιστο κοντρόλ δύο φορές έξω από την «πράσινη» περιοχή, ο Στάικος που έκλεψε τη μπάλα σούταρε στη γωνία με τον Διούδη να απομακρύνει αρχικά και τον Στάρτζεον να κάνει από πλάγια θέση το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε στο γήπεδο στα «κόκκινα». Στο 47′ ο Χατζηγιοβάνης έχασε τετ-α-τετ, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Καρλίτος έσπασε το «ρόδι», με πολύ ωραία κίνηση και πλασέ στη γωνία του Βάτερμαν.

Στο 53′ ο Μακέντα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Μεγιάδο, όμως ο Βάτερμαν τον νίκησε από τα έντεκα μέτρα, στερώντας την ανατροπή απ’ τους «πράσινους».

Στο 77′ από κόρνερ του Στάρτζεον, ο Σαρδινέρο πήρε την πρώτη κεφαλιά κι ο Μεγιάδο εξ επαφής έκανε το 2-1.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να το παλεύουν ως το φινάλε κι εντέλει δικαιώθηκαν στο 94ο λεπτό με τον Μακέντα να «διαβάζει» το λάθος της άμυνας του ΟΦΗ και με κεφαλιά από κοντά να διαμορφώνει το τελικό 2-2.

Διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας)

Κίτρινες: Σακόρ – Σάντσες

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (73′ Λυμπεράκης), Μεγιάδο, Στάικος (73′ Μπαλογιάννης), Σακόρ, Στάρτζεον (80′ Γιάννου), Γρίβας, Σαρδινέρο (88′ Βαφέας).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σ. Συλαϊδόπουλος): Διούδης, Σάντσες (87′ Πούγγουρας), Βέλεθ, Σένκεφελντ, Ζαγαρίτης, Μπουζούκης (87′ Καμπετσής), Κουρμπέλης, Αλεξανδρόπουλος (62′ Σερπέζης), Χατζηγιοβάνης (70′ Εμμανουηλίδης), Μακέντα, Καρλίτος.