Πολιτική

Η μάχη του σταυρού: Ποιοι προηγούνται σε έξι μεγάλους δήμους της Αττικής

Μεγαλύτερο το ενδιαφέρον για τους δήμους της Αττικής, όπου κάποιοι υποψήφιοι δήμαρχοι κατάφεραν να εξασφαλίσουν την εκλογή τους από τον α΄γύρο

Η Μάχη του Σταυροί, Αυτοδιοικητικές Εκλογές 2023, Δήμοι, Αττική,
Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Οι σταυροί προτίμησης των υποψηφίων που θα απαρτίσουν τα δημοτικά συμβούλια των περιοχών της χώρας τραβάνε πλέον το ενδιαφέρον του κόσμου,καθώς τα αποτελέσματα των αυτοδιοικητικών εκλογών 2023 έγιναν γνωστά.

Τα περισσότερα βλέμματα στρέφονται στους δήμους της Αττικής, εκεί όπου κάποιοι υποψήφοι δήμαρχοι κατάφεραν να εξασφαλίσουν την εκλογή τους από τον α΄γύρο, ενώ σε άλλες περιοχές θα υπάρξουν επαναληπτικές κάλπες την ερχόμενη Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2023 μεταξύ των δύο πρώτων.

Ποιοι εκλέγονται από τον α' γύρο στην Αττική

Ο Ανδρέας Παχατουρίδης επανεκλέγεται δήμαρχος Περιστερίου για έκτη συνεχόμενη θητεία. Για τρίτη φορά επανεκλέγονται οι Γιώργος Παπανικολάου στη Γλυφάδα, Γιάννης Μώραλης στον Πειραιά, Γρηγόρης Κωνσταντέλλος στον Δήμο Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης, Γιάννης Κωνσταντάτος στον Δήμο Ελληνικού-Αργυρούπολης, Χρήστος Παππούς στη Φυλή, Γιώργος Μαρκόπουλος στο Γαλάτσι και Ανδρέας Κονδύλης στον Άλιμο.

Για δεύτερη φορά επανεκλέγονται ο Σπύρος Βρεττός ως δήμαρχος Αχαρνών και ο Γιώργος Τσίρμπας στον Δήμο Αγίων Αναργύρων – Καματερού.

Άνετη επικράτηση, τέλος, πρόσφεραν οι εκλογείς του Δήμου Κηφισιάς στον Βασίλη Ξυπολυτά, ο οποίος εκλέγεται δήμαρχος για πρώτη φορά, ενώ στην δημαρχία επέστρεψε και ο Κωνσταντίνος Ασκούνης στον δήμο Καλλιθέας, καθώς και ο Χρήστος Βρεττάκος στον δήμο Κερατσινίου-Δραπετσώνας.

Σταυροί προτίμησης στους δήμους της Αττικής

Η μάχη του σταυρού, όπως προαναφέρθηκε έχει το δικό της ενδιαφέρον, αφού η ενσωμάτωση των αποτελεσμάτων δεν έχει φτάσει στο 100,00%.

Ειδικότερα, με βάση τα μέχρι στγιμής αποτελέσματα ας δούμε ποιοι δημοτικοί σύμβουλοι προηγούνται σε έξι μεγάλους δήμους του λεκανοπεδίου της Αττικής.

Δήμος Περιστερίου

Από τον συνδυασμό του Ανδρέα Παχατουρίδη «Με την Κοινωνία Μπροστά-Ανεξάρτητη Παράταξη Πολιτών» οι υποψήφιοι δημοτικοί σύμβουλοι που προηγούνται στη μάχη του σταυρού είναι οι εξής:

Θεοδωράκος Αναστάσιος (Τάσος) του Μιχαήλ
Λύκος Παναγιώτης του Δημοσθένη
Τσαλίκης Γεώργιος του Βασιλείου
Μπέτσης Βασίλειος του Γερασίμου
Τσιώτα Μάρκου-Κατσούρου Μαρία του Νικολάου
Τσίνας Γεώργιος του Κωνσταντίνου
Σταυρούλιας Αλέξιος του Σπυρίδωνος
Σχίζας Κωνσταντίνος του Δημητρίου
Από την «Λαϊκή Συσπείρωση Περιστερίου» με επικεφαλής τον Σπύρο Σιδέρη προηγούνται:

Μπούσουλας Στυλιανός του Δημητρίου
Τσιρογιάννη Αλεξάνδρα του Γεωργίου
Μαργανέλης Χρήστος του Γεωργίου
Φλουσκούνης Φίλιππος του Γεωργίου
Κουμπή Σοφία του Γεωργίου
Από τον συνδυασμό της Ελένης Βαφειάδου «Αριστερή Κίνηση Περιστερίου» προηγούνται:

Παπανικολάου Παναγιώτης (Πάνος) του Γεωργίου
Ζουρμπάκη Ανδρομάχη (Μάχη) του Στυλιανού
Αθανασοπούλου Βαφειάδου Αντωνία του Παναγιώτη
Γεωργακόπουλος Σπυρίδων του Παναγιώτη
Γαλιατσάτου Βασιλική του Γεωργίου

Δήμος Καλλιθέας

Από την παράταξη του Κώστα Ασκούνη «Ενωμένοι Μπροστά» προηγούνται:

Εμιρζάς Ιωάννης του Θεοδώρου
Εξάρχου Αθηνά του Κωνσταντίνου
Ηλιάδης Νικόλαος του Χαράλαμπου
Φωτόπουλος Ανέστης του Μιχαήλ
Γαλανόπουλος Παναγιώτης του Αντωνίου
Μαργωμένος Γεώργιος του Χρήστου
Γερολυμάτος Γεώργιος του Γερασίμου
Μαρώσης Νικόλαος του Ιωάννη
Ψυχίδης Νικόλαος του Κυριάκου
Από τον συνδυασμό του απερχόμενου Δημάρχου, Δημήτρη Κάρναβου προηγούνται:

Κυριακόπουλος Γεώργιος του Δημητρίου
Μπαρμπάκος Ευάγγελος του Γεωργίου
Παπαθανάσης Δημήτριος του Χρήστου
Δαμουλιάνου Κυριακή (Κορίνα) του Γεράσιμου
Κουτσογιάννης Γεώργιος-Σπυρίδων του Ιωάννη
Κοττέας Παναγιώτης (Τάκης) του Σπυρίδωνα
Κωστάκης Εμμανουήλ (Μανώλης) του Ζαχαρία

Από την «Λαϊκή Συσπείρωση Καλλιθέας» με επικεφαλής τον Ιωάννη Βακαλόπουλο:

Ιορδανίδου Παρθένα (Νανά) του Παναγιώτη
Στεφανίδη Ελπίδα ( Νάντια) του Ηλία
Κυριαζοπούλου Σταυρούλα (Βούλα) του Ευάγγελου
Λουκάς Σπήλιος του Χρήστου
Αγγελάκου Μαρία του Κωνσταντίνου
Αντωνακάκη Πηνελόπη του Γεωργίου
Κατσούλης Ιωάννης του Χρήστου
Tέλος, από τον συνδυασμό «Αριστερή Ανατρεπτική Δημοτικής Κίνησης -Μια Πόλη στο Δρόμο» του Χρήστου Ιωαννίδη προηγούνται:

Ξεντές Νικόλαος του Δημητρίου
Γκεμιτζόγλου Δήμητρα του Χρήστου
Κατσουρός Μάριος του Νικολάου
Φέτση Όλγα του Γεωργίου
Χρυσίδου Σοφία (Σονια) του Γεωργίου
Αναγνώστου Λεωνίδας του Αρχιμήδη

Δήμος Νίκαιας-Αγίου Ιωάννη Ρέντη

Από την Ανεξάρτητη Κίνηση Πολιτών Νίκαιας - Αγίου Ιωάννη Ρέντη του Κωνσταντίνου Μαραγκάκη προηγούνται οι εξής:

Δημοτική ενότητα Αγίου Ιωάννη Ρέντη:
Λεγάκης Γεώργιος του Ανδρέα
Κωνσταντίνος Νικόλαος του Διονυσίου
Μαυρουκλής Νικόλαος του Μόσχου
Βάκουλη Ελευθερία (Λίτσα) του Χρήστου
Από τον συνδυασμό του Δημήτρη Λιντζέρη:

Γεωργούλης Βασίλειος του Χαραλάμπου
Πίσπα Φανή του Χρήστου
Διαμαντόγλου Ελένη του Ευθυμίου
Κωτσέλης Νικόλαος του Ιωάννη
Από την Λαϊκή Συσπείρωση με επικεφαλής τον Κατηφέ Παναγιώτη:

Ιωακειμίδης Ιωακείμ (Μάκης) του Ιωάννη
Αγρογιάννη Μαρία του Βελησσάριου
Δίπλα Μαριάννα του Ηρακλή
Καραπιπέρη Μαρία του Ιωάννη
Από τον συνδυασμό του Άκη Τούντα «Δημοκρατική Συνεργασία» τις περισσότερες ψήφους έλαβαν:

Χέλμη Μαρία του Κωνσταντίνου
Ντόβας Άγγελος του Θεοφάνη
Αγγελακόπουλος Σωτήριος του Παναγιώτη
Από τον συνδυασμό του Αθανάσιου Τερζή «Μαζί Αλλάζουμε» τις περισσότερες ψήφους έλαβαν:

Βεντούρης Γεώργιος του Ιωάννου
Μαστροβασίλη Παναγιώτα (Μελίνα) του Ευάγγελου
Κολοβού Ελευθερία του Χρήστου
Τέλος με επικεφαλής την Θωϊδου Αικατερίνη στον συνδυασμό «Ανταρσία στην Κοκκινιά της προσφυγιάς και της αντίστασης» τις περισσότερες ψήφους έλαβαν:

Κομιτόπουλος Αναστάσιος του Θεοδώρου
Απέργη Ηρώ του Κωνσταντίνου
Τσαγανού Ελένη του Δημητρίου
-Δημοτική ενότητα Νίκαιας
Τις περισσότερες ψήφους έλαβαν:

Από την Ανεξάρτητη Κίνηση Πολιτών Νίκαιας - Αγίου Ιωάννη Ρέντη τις περισσότερες ψήφους έλαβαν οι: Σταματάτος Δημοσθένης του Παναγιώτη,
Αραβαντινού Τσιπλάκη Μαρία του Γεράσιμου, Μουταφίδου Βασιλική του Χαραλάμπους, Μάλαμα Αφροδίτη του Ιωάννη.

Από την «Λαϊκή Συσπείρωση»: Κόνιαρη Θεοδοσία (Σίτσα) του Σταύρου, Ιωαννίδης Κυριάκος του Σπυρίδωνα, Αγγελινιάδης Ιωάννης του Ρωσέτου

Από την «Δημοκρατική Συνεργασία»: Γεωργαντζέλη Πολυξένη (Τζένη) του Αθανασίου, Μπακιρτζής Νικόλαος του Λαζάρου, Μάντακας Χρήστος του Στυλιανός, Γόγαλης Θεόδωρος του Κωνσταντίνου.

Από την «Ανεξάρτητη Δημοτική Κίνηση πολιτών»: Μόσχου Δημητρούλα του Ευάγγελου, Μπούτση (Χαραλαμπίδου) Αθηνά του Παναγιώτη, Καϊτατζής Παναγιώτης του Γεωργίου, Ζαχαρόπουλος Πρόδρομος του Παύλου, Βαλλιανάτου Ειρήνη του Σπυρίδωνος.

Από τον συνδυασμό «Μαζί Αλλάζουμε»: Πανάρας Νικόλαος του Ιωάννη,
Γλαυκίδου Παπαδοπούλου Εργίνα (Ρεγγινα) του Στυλιανού, Τερζής Βλάσιος του Αθανασίου.

Από την «Ανταρσία στην Κοκκινιά»: Νικολαϊδης Κυριάκος του Κοσμά, Θωϊδου Μαρία του Γεωργίου, Δημητριάδου Αναστασία του Γρηγορίου.

Δήμος Κερατσινίου-Δραπετσώνας

-Δημοτική Ενότητα Δραπετσώνας
Από τον συνδυασμό του Χρήστου Βρεττάκου προηγούνται: Καψετάκης Γεώργιος του Χριστόφορου, Αγγελετοπούλου Αικατερίνη του Κωνσταντίνου,
Θωμαΐδης Δημήτριος του Στέφανου.

Από τον συνδυασμό του Αναστάσιου Μυτόγλου: Λυπηρίδης Σάββας του Βασιλείου, Ανδριώτη Σοφία του Νικολάου, Σαρρή Ευαγγέλια του Ανδρέα

Από την «Λαϊκή Συσπείρωση» με επικεφαλής τον Γιώργο Καλαμαρά: Τσιαμτσίκας Γεώργιος του Δημητρίου, Γαλάνη Σταυρούλα συζ. Ευαγγέλου,
Βουτυριάδου Αθηνά συζ. Νικολάου.

Από τον συνδυασμό «Αλλάζουμε-Επόμενη Ημέρα» του Παντελεήμων Καμά: Καραπιπέρης Στυλιανός του Νικόλαος, Μόδας Ιωάννης του Ηλία.

-Δημοτική ενότητα Κερατσινίου:
Από τον συνδυασμό του Χρήστου Βρεττάκου: Δασκαλάκης Ευστράτιος του Αναστασίου, Μιχάλογλου Στυλιανή (Στέλλα) του Θεοχάρη.
Από τον συνδυασμό του Αναστάσιου Μυτόγλου: Κούβαρης Παναγιώτης του Κωνσταντίνου, Τσοτσάνη Δριτσάκου Σταματούλα του Νικολάου.
Από την «Λαϊκή Συσπείρωση» με επικεφαλής τον Γιώργο Καλαμαρά: Καραγιαννίδης Παναγιώτης του Ιωάννη, Βεργίτσης Μιχαήλ (Μιχάλης) του Χαρίδημου.
Από τον συνδυασμό «Αλλάζουμε-Επόμενη Ημέρα» του Παντελεήμων Καμά: Κρεμμύδας Ανδρέας του Δημητρίου, Ζιούτου Αποστολία του Απόστολου

Δήμος Ιλίου

Από τον συνδυασμό του Νίκου Ζενέτου «Δημοκρατική Συνεργασία»: Χαραλαμπόπουλος Ιωάννης του Αθανάσιου, Βομπιράκη Νικολέττα (Νίκη) του Παναγιώτη, Κακούρης Αντώνιος του Γεωργίου, Φερεντίνος Γεώργιος του Ιωάννη.

Από τον συνδυασμό «ΝΑΙ- Νέα Αρχή Ίλιον-Συνεργασία Ανανέωσης της Ανδριάνας Αλεβίζου - Κουκουβίνου»: Κουκουβίνος Δημήτριος του Βασιλείου, Δρακόπουλος Νικόλαος του Γεωργίου, Λιόσης Δημήτριος του Γεωργίου, Γκόγκος Κωνσταντίνος του Ιωάννη, Μαυρομματάκης Κυριάκος του Κωνσταντίνου

Από την «Λαϊκή Συσπείρωση» με επικεφαλής τον Νίκο Σταματόπουλο: Ρήγας Παναγιώτης του Γρηγορίου, Κούκος Χρήστος του Εμμανουήλ, Ζορμπά Καλομοίρα συζ. Δημητρίου.

Από τον συνδυασμό του Χρήστου Μπάτση «Αλληλέγγυα πόλη-Συμμαχία για το Ίλιον»: Στεφανοπούλου Αναστασία (Τασία) του Δημητρίου, Φεγγερός Βασίλειος του Αθανασίου, Τσακανίκας Αθανάσιος (Σούλης) του Δημητρίου, Μυγδάλη Σοφία του Γεωργίου.

Η «Αριστερή κίνηση Ιλίου» με επικεφαλής τον Δημήτρη Γεωργίου: Αγγέλη Ευτυχία του Ιωάννη, Ευσταθίου Ελένη του Χρήστου

Δήμος Γλυφάδας

Από τον συνδυασμό του Γιώργου Παπανικολάου «Η Γλυφάδα μας» τις περισσότερες ψήφους έλαβαν:

Δορκοφίκης Περικλής του Νικολάου
Καυκά Άννυ του Ανδρέα
Μηλιαρέση Μαρία (Μαίρη) του Παναγιώτη
Δεναξά Ελένη (Λένα) του Λάμπρου
Κασσέρης Μάριος του Αθανασίου
Νιτσιόπουλος Δημήτριος του Αντωνίου
Από τον συνδυασμό του Ευστάθιου Γεωργούλα «Η Γλυφάδα μας ενώνει»:

Γιάχος Παναγιώτης του Γεωργίου
Βίγλας Δημήτριος του Ευαγγέλου
Σκαμπαρδώνης Σταμάτιος του Γεωργίου
Βαρελάς Αριστοτέλης του Χρήστου
Χρέλιας Νικόλαος του Θεόδωρου
Από την «Λαϊκή Συσπείρωση» του Αλέξη Στεφανίδη:

Θεοφιλοπούλου Αργυρώ του Αγγελή
Κυριαζή Νίκη του Γεωργίου
Παφίλη Σωτηρία του Αθανασίου
Ακτύπη Αναστασία του Σπυρίδωνα
Από τον συνδυασμό του Νίκου Πυρουνάκη «Αριστερή πρωτοβουλία Γλυφάδας»:

Τσακανίκα Σταυρούλα του Πέτρου
Πυρουνάκη Βαρβάρα Μαριάμ του Μιχαήλ
Πυρουνάκης Γεώργιος του Μιχαήλ
Χαμόδρακα Ευτυχία του Σταύρου

Δείτε επίσης