ΑΕΚ – Μαρούσι 88-85: Η Ένωση ξεκίνησε νικηφόρα τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στα playouts

Το τέλος του αγώνα ήταν θρίλερ, με το Γούνταρντ να αστοχεί στο τελευταίο σου για το Μαρούσι και η ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη

Η ΑΕΚ Betsson νίκησε το Μαρούσι με 88-85 σε ένα παιχνίδι θρίλερ και ανέβηκε στο 10-13, ενώ στο 7-16 έπεσε η ομάδα του Βετούλα στη βαθμολογία των playouts.

Το Μαρούσι μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, την ώρα που η ΑΕΚ Betsson έψαχνε τα πατήματά της και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +7 (13-20).

Στην δεύτερη περίοδο ακολούθησε η αντεπίθεση της Ένωσης που μετέτρεψε το 12-20 σε 21-20. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου απέκτησαν τα ηνία του αγώνα και πήγαν προηγούμενοι στην ανάπαυλα με ένα καλάθι (41-39).

PGRpdiBzdHlsZT0iIiBjbGFzcz0ibW9iaWxlX2Jhbm5lciBiYW5uZXItc3RpY2t5Ij4NCgkJCTxkaXYgaWQ9J3ZyYWRpbmlfUFInIGNsYXNzPSJiYW5uZXItc3RpY2t5Ij4NCiAgPHNjcmlwdD4NCiAgICBnb29nbGV0YWcuY21kLnB1c2goZnVuY3Rpb24oKSB7IGdvb2dsZXRhZy5kaXNwbGF5KCd2cmFkaW5pX1BSJyk7IH0pOw0KICA8L3NjcmlwdD4NCjwvZGl2PgkJCTwvZGl2Pg==

Η ΑΕΚ βελτιώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε ακόμη και στο +9 (61-52). Το Μαρούσι απάντησε εκ νέου πλησιάζοντας σε απόσταση ενός σουτ (63-60), ωστόσο το τρίποντο του Αγραβάνη έδωσε αέρα έξι πόντων στην Ένωση στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου.

Το Μαρούσι ωστόσο έτρεξε ένα εντυπωσιακό επιμέρους 12-3 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και πέρασε και πάλι μπροστά (69-72).

Στη συνέχει το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ. Με το σκορ ισόπαλο στο 79-79 η Ένωση πήρε προβάδισμα 8 πόντων στο 39′ (87-79).

Το Μαρούσι απάντησε και με ένα σερί 5-0 μείωσε στο σουτ (87-84). Ο Αγραβάνης αστόχησε σε ζευγάρι βολών και η ομάδα του Βετούλα είχε μία τελευταία ευκαιρία.

Τζούστον και ΜακΡέι σκόραραν από 1/2 βολές και με το σκορ στο 88-85.

Το Μαρούσι είχε το τελευταίο σουτ, με το Γούνταρντ που αστόχησε και η νίκη κατέληξε στα χέρια της Ένωσης.