«Άλωσε» το Αγρίνιο και επέστρεψε στην κορυφή ο Άρης

Τους τρεις βαθμούς της νίκης κατέκτησαν οι «κίτρινοι»

Την εκτός έδρας νίκη με 1-0 πέτυχε ο Άρης κόντρα στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο για την Super League, επιστρέφοντας έτσι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Μπρούνο Γκάμα στο 18′ με πέναλτι.

Κυνικά, επαγγελματικά αλλά κυρίως αποτελεσματικά. Ο Αρης συνεχίζει την ξέφερενη κούρσα του περνώντας και από το Αγρίνιο πετυχαίνοντας το τρίτο του διπλό μακριά απο τη Θεσσαλονίκη με το αγαπημένο του 0-1 (δίχως μάλιστα να δεχτεί γκολ), πραγματοποιώντας παράλληλα την καλύτερη εκκίνησή του στο πρωτάθλημα. Ενα γκολ πέναλτι του Γκάμα που κέρδισε ο Μάνος στο 18΄ ήταν αρκετό για την ομάδα του Ακη Μάντζιου ώστε να φτάσει στην 6η νίκη στη σεζόν και φυσικά να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με συγκάτοικο τον Ολυμπιακό, έχοντας μάλιστα και δυο ματς λιγότερα.

Ο Αρης δεν… έβγαλε μάτια με την απόδοσή του. Για ένα 20λεπτο στο πρώτο ημίχρονο, έδειξε τις αρετές που τον διακρίνουν ως ομάδα, δηλαδή καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, έκανε τελικές με κύριο εκφραστή τον Μάνο (κέρδισε και το πέναλτι) και όταν σκόραρε με τον Γκάμα, άλλαξε εντελώς στρατηγική. Αφησε τον Παναιτωλικό να πάρει την μπάλα στα πόδια του και οργανώθηκε τακτικά περιμένοντας την ομάδα του Δέλλα, προσπαθώντας να… χτυπήσει στο ανοικτό γήπεδο.

Με εξαίρεση τις δυο τελικές του Αριγίμπι στο πρώτο ημίχρονο, δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι δεν απειλήθηκε καθόλου στο υπόλοιπο του αγώνα. Κλείδωσε καλά τα ατού του Παναιτωλικού, έπαιξε έξυπνα, αμύνθηκε εξαιρετικά και αν σε δυο περιπτώσεις ο Ματέο στο 58΄ και στο 60΄ ήταν πιο προσεκτικός θα είχε καθαρίσει το ματς με λιγότερο άγχος.

Ο Παναιτωλικός με τον Τραιανό Δέλλα για πρώτη φορά στον πάγκο, αρκέστηκε σε μια φλύαρη υπεροχή, δίχως εμπνεύσεις και σχέδιο στην επίθεση και παραμένει δίχως νίκη στη σεζόν έχοντας να ανέβει ένα βουνό προκειμενου να πετύχει τον στόχο του που είναι να παραμείνει στην κατηγορία.