Άρης: Προκρίθηκε στους «4» – Νίκησε τον Ατρόμητο 1-0 στο Περιστέρι

Το πρώτο ματς στη Θεσσαλονίκη είχε έρθει 0-0

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Άρης, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Ατρομήτου στο Περιστέρι, με το γκολ του Ντάνιελ Λάρσον!

Το επαναληπτικό ματς άρχισε με τις δύο ομάδες να έχουν από μία μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 7ο λεπτό ο Βέλλιος είδε την μπάλα μπροστά του, μετά από κόντρα σε σουτ του Μπουσούλατζιτς, αλλά μόνος απέναντι στον Κουέστα πλάσαρε ελάχιστα άουτ!

Ο Άρης αντέδρασε και δύο λεπτά μετά, ο Γκάμα σέντραρε από τα αριστερά στον Ιντέγε, ο οποίος έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μέγιερι.

Στο 15′ ο Μπρούνο Γκάμα με εξαιρετική κάθετη μπαλιά βρήκε τον Λάρσον, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και με πλασέ μίας επαφής με το δεξί, έστειλε στην αριστερή γωνία της εστίας του Μέγιερι για το 0-1.

Στόχος του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο ήταν να υπερασπιστεί το υπέρ του σκορ και να φτάσει σε ένα ακόμα γκολ, για να «κλειδώσει» την πρόκριση. Ο Ατρόμητος δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, ενώ αν οι κιτρινόμαυροι ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική πάσα-ενέργεια, ίσως και να είχαν την ευκαιρία για ένα ακόμα τέρμα.

Ο Ατρόμητος δεν μπόρεσε επί της ουσίας να απειλήσει την εστία του Άρη, με τους κιτρινόμαυρους να έχουν μεγάλη ευκαιρία στο 82΄, για να τελειώσουν οριστικά την πρόκριση. Ο Φέτφατζίδης έβγαλε ωραία τον Ιντέγε, μόνο απέναντι στον Μέγιερι, πλασέ του Νιγηριανού, ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ατρόμητου! Τελευταία ευκαιρία, στην εκπνοή του αγώνα, με εξαιρετικό πλασέ του Σόουζα, εκτός μεγάλης περιοχής, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μέγιερι.

Υπενθυμίζεται ότι το πρώτο ματς στη Θεσσαλονίκη έληξε ισόπαλο 0-0.

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μέγιερι, Κατράνης, Κιβρακίδης (68΄Ραμπέγιο), Στρούγγης, Γούτας, Χαρίσης (84΄Νάτσος), Μπουσούλατζιτς, Ανδρούτσος, Νταβιώτης, Ενσικουλού (61΄Μανούσος), Βέλλιος

Άρης (Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ (90+1΄Σούντγκρεν), Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα, Φετφατζίδης (88΄Σόουζα), Λάρσον (79΄Ντουρμισάι), Ιντέγε