Μπαρσελόνα- Ρεάλ 1-3. Οι Μαδριλένοι είναι εδώ!

ο Αντώνης Κατσαρός εξηγεί τους λόγους που οδήγησαν τη Ρεάλ Μαδρίτης στη νίκη στο Classico

Αυτό θα πει εκτός έδρας νίκη! Η Μπαρσελόνα, λόγω καλύτερης εικόνας στα τελευταία παιχνίδια της, μπορεί να πει κανείς πως πριν από τη σέντρα ήταν φαβορί.

Όμως στο πρώτο Clasico μετά από 118 χρόνια που έγινε χωρίς την παρουσία θεατών η Ρεάλ Μαδρίτης, αν και μπήκε προερχόμενη από δύο διαδοχικές ήττες- σοκ, μία στο πρωτάθλημα από την Κάντιθ και ακόμη μία εντός έδρας στο Champions League από τη Σαχτάρ, ήταν αυτή που έφυγε νικήτρια από τη Βαρκελώνη, με το επιβλητικό 3-1.

Η Ρεάλ λοιπόν είναι εδώ και ο Ζινεντίν Ζιντάν, αφού τέθηκε προσωρινά σε αμφισβήτηση, συνεχίζει ακλόνητος στη θέση του.

Κι ενώ στα προηγούμενα 203 λεπτά των classico είχαν συνολικά επιτευχθεί μόλις 3 γκολ, στο σημερινό (24/10) στα πρώτα 8 λεπτά η μπάλα είχε καταλήξει ήδη 2 φορές στα δίχτυα.

Το πρώτο 47λεπτο (με τα 2 λεπτά των καθυστερήσεων) μπορεί να ολοκληρώθηκε με ισοπαλία, ήταν ξεκάθαρο ωστόσο ότι η Ρεάλ έφτανε στην αντίπαλη περιοχή με πιο μεγάλη ευκολία. Αυτό παρουσιάστηκε από την αρχή του αγώνα ως δεδομένο, λόγω της διαφοράς στησίματος των δύο ενδεκάδων.