Μπάσκετ γυναικών: Έκανε το 2-2 ο Παναθηναϊκός

Το «τριφύλλι» επικράτησε του Ολυμπιακού στο τέταρτο ματς της σειράς

Την εντός έδρας νίκη με 76-73 πέτυχε η ομάδα του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού επιστρέφοντας από -18 και έκανε το 2-2 στη σειρά.

Πλέον ο τίτλος θα κριθεί στο πέμπτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες, στο ΣΕΦ.

Ο δεύτερος τελικός στο κλειστό «Π.Γιαννακόπουλος» δεν είχε καμία σχέση με την αναμέτρηση του ΣΕΦ, την περασμένη Πέμπτη. Ο Παναθηναϊκός έκανε κατάθεση ψυχής στο δεύτερο μέρος και με την άμυνα ζώνης που αποδιοργάνωσε την επίθεση του Ολυμπιακό και εξουδετέρωσε σημαντικά επιθετικά όπλα, όπως την Σταμολάμπρου και την Κόστοβιτς, κατάφερε να ανατρέψει το 33-51 του πρώτου μέρους και να πάρει μια σπουδαία νίκη, ισοφαρίζοντας τη σειρά των τελικών σε 1-1.

Το «τριφύλλι» ροκάνισε σταδιακά τη διαφορά, με την Κόλμπι Μόργκαν να βγαίνει μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο κα να δίνει πολλές λύσεις στην επίθεση. Στην τέταρτη περίοδο Χατζηνικολάου και Ριντ σκόραραν σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και έφεραν την ολική ανατροπή για το «τριφύλλι» που σε κρίσιμο σημείο του αγώνα βρέθηκε στο +3 (74-71, 1’40” για το τέλος).

Οι παίκτριες της Καπογιάννη κατάφεραν να συντηρήσουν τη διαφορά των τριών πόντων, τη στιγμή που το τρίποντο της Σταμάτη στο τέλος του αγώνα δεν βρήκε στόχο, με το «τριφύλλι» να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη, που ισοφαρίζει τη σειρά των τελικών σε 2-2 και κρίνει τα πάντα σε τρίτο τελικό στο ΣΕΦ.

Η νίκη του «τριφυλλιού» είναι ακόμα πιο σημαντική από τη στιγμή που επί της ουσίας ήρθε χωρίς την Γέλενα Λεουτσάνκα, η οποία ένιωσε ενοχλήσεις στο αριστερό γόνατο και δεν αγωνίστηκε από τα μέσα της δεύτερης περιόδου ως το τέλος του αγώνα.

Μεγάλο παιχνίδι από την Κόλμπι Μόργκαν με 26 πόντους και 9/13 σουτ, με την Τσάστιτι Ριντ να κάνει μια ακόμα σπουδαία εμφάνιση, καθώς έμεινε στο παρκέ και τα 40 λεπτά του αγώνα, έχοντας 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Την ίδια στιγμή η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου έμεινε στα ρηχά (7π, 3/10 σουτ), με την Φοντέιν να είναι η πρώτη σκόρερ της ομάδας του Γιώργου Παντελάκη με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-51, 59-63, 76-73.