Basket League: Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» τον ΠΑΟΚ και πέρασε στον τελικό

Οι Πειραιώτες νίκησαν με 75-54 τον ΠΑΟΚ, έκαναν το 3-0, προκρίθηκαν στους τελικούς και περιμένουν το νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-Περιστέρι

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ 75-54 στην επιστροφή του στο ΣΕΦ, έκανε το 3-0 στα ημιτελικά της Basket League, προκρίθηκε στους τελικούς και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του για τον τελευταίο στόχο της σεζόν.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν για ακόμα μία φορά ασταμάτητους στην επίθεση τους Κώστα Σλούκα – Σάσα Βεζένκοβ, ο Μουστάφα Φαλ γέμισε τη στατιστική του, ο Τόμας Γουόκαπ έκανε το ίδιο και ο Γιώργος Μπαρτζώκας συνέχισε με τον Μιχάλη Λούντζη στον ρόλο του Αϊζέια Κάναν, σε ένα απόγευμα χαλαρό στο οποίο περίπου επτά χιλιάδες φίλοι του Ολυμπιακού απόλαυσαν την εμπειρία χωρίς άγχος και πίεση.

Η άμυνα του ΠΑΟΚ τον βοήθησε να είναι ανταγωνιστικός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά με τον Βεζένκοβ να γράφει το 15-8 ο Ολυμπιακός ξεκόλλησε και έφτασε στο 24-12 της περιόδου.

PGRpdiBzdHlsZT0iIiBjbGFzcz0ibW9iaWxlX2Jhbm5lciBiYW5uZXItc3RpY2t5Ij4NCgkJCTxkaXYgaWQ9J3ZyYWRpbmlfUFInIGNsYXNzPSJiYW5uZXItc3RpY2t5Ij4NCiAgPHNjcmlwdD4NCiAgICBnb29nbGV0YWcuY21kLnB1c2goZnVuY3Rpb24oKSB7IGdvb2dsZXRhZy5kaXNwbGF5KCd2cmFkaW5pX1BSJyk7IH0pOw0KICA8L3NjcmlwdD4NCjwvZGl2PgkJCTwvZGl2Pg==

Η δεύτερη περίοδος ήταν πολύ καλύτερη για τον ΠΑΟΚ, που την κέρδισε μάλιστα με ένα επιμέρους 22-15 σκόραρε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και με τρίποντο του Ράιλι έκλεισε το εικοσάλεπτο στο -5 (39-34), χωρίς να έχει εκτελέσει βολή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε έκανε ένα 9-0 στο πρώτο τετράλεπτο για το 48-34, για να απαντήσει ο ΠΑΟΚ με δικό του 9-0 που έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν και στους πέντε (50-45), για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με ένα 11-0 με το οποίο έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +16 που έκρινε τον αγώνα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, όμως και οι δύο προπονητές το άνοιξαν με αρκετούς σημαντικούς τους παίκτες στο παρκέ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Σώμος, Μπακάλης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-12, 39-34, 61-45, 75-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λούντζης 2 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Φαλ 2 (13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βεζένκοβ 19 (6/10 δίποντα, 7/7 βολές), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης, Πάπας, Σλούκας 17 (2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πίτερς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 4 (1/7 σουτ)

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 6 (2/11 σουτ), Ράιλι 8 (3/10 σουτ), Σλαφτσάκης 2, Σαλούστρος, Ρένφρο 2 (5 ασίστ), Τσιακμάς 3 (1), Χαντς 11 (4/14 σουτ), Πόλι 3 (1/7 σουτ), Σάιμπερτ 14 (4/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Καλλιόντζης, Κακλαμανάκης 5 (8 ριμπάουντ), Καμπερίδης

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 75-54 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα.”,”thumbnailUrl”:”https://imageservicethumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNS8yOC8xNy81M181OF82NDczOTUzNjU5OTI4LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT7M5S”,”uploadDate”:”2023-05-28T17:58:09.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599v17l28y0qoz&playlistId=v-csy3o62p05r5″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}