BasketLeague: Επικράτησε 94-83 ο Παναθηναϊκός την ΑΕΚ με κορυφαίους Χεζόνια και Μήτογλου

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 94-83 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και απέκτησε ξανά το προβάδισμα στην σειρά με 2-1 για τα ημιτελικά των πλέι-οφς στην BasketLeague.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ξεκάθαρες τις προθέσεις του από την αρχή στο σημερινό παιχνίδι, όμως και πάλι αδυνατούσε να διατηρήσει μια διαφορά ασφαλείας όποτε την «έχτιζε». Από την πρώτη περίοδο βρέθηκε στο +10 (20-10) και η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα μέχρι το ημίχρονο (50-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι πράσινοι πήγαν να μεγαλώσουν έτι περισσότερο την διαφορά, αλλά τα δυο συνεχόμενα τρίποντα του Ματ Λοτζέσκι αφύπνισαν την ΑΕΚ με το σκορ να κλείνει να είναι 69-60 στο τέλος της περιόδου. Στο τέταρτο μέρος αγώνα ο Μάριο Χεζόνια μπήκε αγριεμένος και βοήθησε το «Τριφύλλι» να φτάσει μέχρι το +16 (78-62) οκτώ λεπτά πριν το τέλος. Η χαλάρωση του Παναθηναϊκού και επιμονή της ΑΕΚ έφεραν ξανά την διαφορά στους τρεις πόντους (86-83) τρία λεπτά πριν το φινάλε. Ωστόσο, ένα τρίποντο του Ντίνου Μήτογλου (89-83) και η επικράτηση του Παναθηναϊκού στις λεπτομέρειες στις τελευταίες φάσεις έδωσαν τελικά την νίκη στους πράσινους με 94-83.

Για την ομάδα του Όντετ Κάτας ξεχώρισαν οι εξαιρετικοί Ντίνος Μήτογλου (23π. 7ρ. 4κλ. 2κοψ.) και Μάριο Χεζόνια (20π. 5ρ.). Στους 17 πόντους σταμάτησε ο Μπεν Μπέντιλ, που έκανε ίσως την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του. Από 12π. είχαν οι Γιώργος Παπαγιάννης και Ιωάννης Παπαπέτρου (+5ασ.).

Από την ΑΕΚ ο Γιανίκ Μορέιρα έκανε τρομερή εμφάνιση με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κοψίματα.Ο Ματ Λοτζέσκι σημείωσε 16 πόντους με 5/6 τρίποντα ενώ ο Γιόνας Ματσιούλις είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Το βαρύ «πυροβολικό» της «Βασίλισσας», Ντάριλ Μέικον σκόραρε μόλις 13 πόντους με 3/8 σουτ με 6 ασίστ και 4 λάθη.

Το επόμενο παιχνίδι, τέταρτο στην σειρά, θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη (26/05), ξανά στο ΟΑΚΑ, με γηπεδούχο την ΑΕΚ (20.00 – ΕΡΤ).