Champions League: Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στο Βέλγιο

Ηττήθηκε 1-0 από την Αντβέρπ και η πρόκριση στους ομίλους θα κριθεί στη Νέα Φιλαδέλφεια

Η ΑΕΚ έπαιξε καλύτερα από την Αντβέρπ στο Βέλγιο όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ με τον Γιάνσεν στο 16′ και επικράτησαν στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Η ΑΕΚ απείλησε στο 11ο λεπτό με κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία έπειτα από γλυκιά σέντρα του Άμραμπατ, με τον Μπουτέζ να μπλοκάρει την μπάλα.

Η Άντβερπ το προβάδισμα στο σκορ στο 16ο λεπτό. Ο Φερμίρεν με ωραία κάθετη βρήκε τον Γιάνσεν μέσα στην περιοχή, ο οποίος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

O φορ από το Τρινιντάτ και Τομπάγκο είχε άλλες δύο ευκαιρίες, στο 24΄ και στο 29΄ ενώ στο 36ο λεπτό αποχώρησε λόγω τραυματισμού και στη θέση του πέρασε ο Πόνσε.

Στο 45ο λεπτό, ο Τσούμπερ μπήκε από τα δεξιά και έκανε το γύρισμα προς το πέναλτι. Ο Γκατσίνοβιτς άφησε με ωραία προσποίηση στον Πινέδα, ο οποίος έκανε το σουτ, όμως ο Φερμίρεν έκανε την προβολή και παραχώρησε κόρνερ.

Στο 50ο λεπτό άλλαξαν τα δεδομένα του αγώνα με την αποβολή του Μπατάιγ. Ο Φαν Μπόμελ πέρασε και τρίτο στόπερ και η Άντβερπ περίμενε στο δικό της μισό για να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα στο σκορ. Η ΑΕΚ δυσκολευόταν να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Αντβέρ.

Η Ένωση πάλεψε μέχρι και το φινάλε, πιέζοντας τα καρέ του Μπουτέζ, όμως οι Βέλγοι άντεξαν στην πίεση και κράτησαν το 1-0 μέχρι το φινάλε.

Η ρεβάνς θα γίνει την επόμενη Τετάρτη, 30 Αυγούστου στην OPAP Arena στις 22:00.

Αντβέρπ: Μπουτέζ, Ντε Λατ, Αλντερβάιρελντ, Κουλιμπαλί, Μπατάιγ, Μπαλίκουισα, Εκέλενκαμπ (56′ Φαν ντεν Μπος), Κεϊτά, Φερμίρεν, Οντρέικα (56′ Βάινς), Γιάνσεν (70′ Μούχα).

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (67′ Αραούχο), Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (46′ Γιόνσον), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (67′ Ελίασον), Άμραμπατ, Τσούμπερ (67′ Μάνταλος), Γκαρσία (36′ Πόνσε).