Champions League: Μεγάλη νίκη της Μπάγερν στο Παρίσι

Δύο γκολ οφσάιντ είχε ο Εμπαπέ

Προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Μπάγερν Μονάχου στα προημιτελικά του Champions League, αφού επικράτησε 1-0 της Παρί Σεν Ζερμέν στο Παρκ Ντε Πρενς με Κομάν στο 53′.

Από την αρχή του γώνα η Μπάγερν ήταν εκείνη που είχε τον έλεγχο και κυκλοφορούσε τη μπάλα και προσπαθούσε να βρει χώρους προς την περιοχή της Παρί. Οι γηπεδούχοι αμύνονταν και επιχειρούσαν να τρέξουν στην κόντρα, όταν τους δινόταν η ευκαιρία.

Οι Βαυαροί είχαν πρώτη τελική στο 1ο λεπτό με σουτ του Τσούπο Μότινγκ. Απείλσαν ξανά στο 30′ είχε ξανά καλή στιγμή με κεφαλιά του Καμερουνέζου φορ, ενώ στο 43′ μία βολίδα του Κίμιχ σταμάτησε στην αγκαλιά του Ντοναρούμα.

Η πρώτη τελική της Παρί σημειώθηκε στο 45ο λεπτό. Ο Μέσι εκτέλεσε απευθείας φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο τείχος.

Στην επανάληψη το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό στο δεύτερο μέρος.

Στο 53′ ο Αλάμπα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Κομάν έπιασε στο δεύτερο δοκάρι το πλασέ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα με ευθύνη και του Ντοναρούμα.

Μετά το 74ο λεπτό η Παρί Σεν Ζερμέν άσκησε ασφυκτική πίεση με την είσοδο του Εμπαπέ να της δίνει άλλον αέρα. Ο Γάλλος σούπερ σταρ βρέθηκε απέναντι από τον Ζόμερ αριστερά της περιοχής, ωστόσο ο Ελβετός απέκρουσε. Στη συνέχεια ο Νεϊμάρ έκανε δύο σουτ μέσα στην περιοχή. Ο Ζόμερ έπιασε το δεύτερο, με τον εκτεθειμένο Εμπαπέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με το γκολ να μην μετράει.

Στο 83′ η Μπάγερν καρδιοχτύπησε ξανά. Η Παρί βρήκε δίχτυα με τον Εμπαπέ, έπειτα από το γύρισμα του Μέντες. Ωστόσο, μετά την εξέταση από το VAR το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο Μέντες ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης, όταν έπαιρνε την μπάλα από τον Νεϊμάρ.

ΠΑΡΙ: Ντοναρούμα, Χακίμι, Ράμος, Μαρκίνιος, Βεράτι, Νεϊμάρ, Ντανίλο, Μέντες, Σολέρ, Μέσι, Ζαΐρ-Έμερί.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ζόμερ, Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ, Παβάρ, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Σανέ, Κομάν, Τσούπο-Μότινγκ, Κανσέλο, Μουζιάλα.