Champions League: «Πάρτι» Χάλαντ και νίκη με 7-0 για τη Σϊτι

Πόρτο και Ίντερ έμειναν στο 0-0 με τους Ιταλούς να παίρνουν την πρόκριση

Ο Χάλαντ πέτυχε πέντε γκολ σε 35 λεπτά στον αγώνα της Μάντσεστερ Σίτι με τη Λειψία για τους “16” του Champions League και ισοφάρισε το ρεκόρ Μέσι. Στον άλλο αγώνα, Πόρτο και Ίντερ παρέμειναν στο 0-0 και οι Ιταλοί πήραν το εισιτήριο για τους «8».

Μανστεστερ Σίτι – Λειψία 7-0

H ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε διαρκώς το πόδι στο γκάζι και σφυροκόπησε την αντίπαλό της, η οποία περιορίστηκε σε εντελως παθητικό ρόλο και δεν είχε τον τρόπο να σταματήσει τον Έρλινγκ Χάλαντ.

Ο Χάαλαντ ξεκίνησε τον χορό των γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 22’, ένα πέναλτι που δόθηκε μέσω VAR. Πριν καλά-καλά συνέλθουν οι Γερμανοί από το πρώτο γκολ, ήρθε μία «βολίδα» του Ντε Μπρόινε που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Χάαλαντ με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Γκρίλις εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ντίας έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι και κινήθηκε παράλληλα προς την εστία, με τον Χάαλαντ να έρχεται και να την στέλνει στα δίχτυα για το 3-0.

Στο 49’ o Γκουντογάν σκόραρε σε ωραίο αριστερό σουτ. Στο 54’ ο Χάαλαντ με διπλή προσπάθεια, αρχικά με κεφαλιά που αποκρούστηκε και εν συνεχεία με αριστερό σουτ που βρήκε τελικά δίχτυα, έγραψε το 5-0 και σημείωσε το τέταρτο προσωπικό του τέρμα.

Στο 57’ ο Χάαλαντ πάλι πήρε ένα ριμπάουντ και αυτή τη φορά με το δεξί έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας για το 6-0.

Το τελικό 7-0 διαμόρφωσε ο Ντε Μπρόινε με σουτ από το ύψος της περιοχής

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Στόουνς (64′ Γκόμεζ), Ακάντζι, Ντίας, Ακέ, Ρόδρι (64′ Φίλιπς), Μπερνάρντο Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Γκιουντογκάν (55′ Μαχρέζ), Γκρίλις (55′ Φόντεν), Χάλαντ (63′ Άλβαρες)

ΛΕΙΨΙΑ: Μπλάσβιχ, Χένριχς, Όρμπαν, Γκβάρντιολ, Ράουμ, Λάιμερ, Καμπλ, Χαϊντάρα (63′ Σιμακάν), Σομποσλάι (72′ Όλμο), Βέρνερ (62′ Πόουλσεν), Φόρσμπεργκ (63′ Σίλβα)

Πόρτο – Ίντερ 0-0

Η Ίντερ προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League ύστερα από το 0-0 στο “Ντραγκάο” με αντίπαλο την Πόρτο και σε συνδυασμό με τη νίκη 1-0 στην Ιταλία.

Οι «νερατζούρι» ήταν προετοιμασμένοι για την πίεση των Πορτογάλων, πέρασαν πιο εύκολο βράδυ σε σχέση με τον αγώνα του Σαν Σίρο, με εξαίρεση την τριπλή ευκαιρία της Πόρτο στις καθυστερήσεις και κατάφεραν να φτάσουν στους “8” της διοργάνωσης για πρώτη φορά από το 2011.

ΠΟΡΤΟ: Κόστα, Πεπέ, Καρντόζο, Μαρκάνο, Σανουσί (85′ Γουέντελ), Εουστάκιο (71′ Φράνκο), Ουρίμπε (85′ Ναμάσο), Γκρούγιτς, Εβανίλσον (70′ Μαρτίνεθ), Ταρεμί, Γκαλένο
ΙΝΤΕΡ: Ονανά, Νταρμιάν (80′ Σκρίνιαρ), Ατσέρμπι, Μπαστόνι (74′ Ντε Φράι), Ντάμφρις, Μπαρέλα (80′ Μπρόζοβιτς), Τσαλχάνογλου, Μικίταριαν, Ντιμάρκο (70′ Ντ’ Αμπρόζιο), Μαρτίνες, Τζέκο (70′ Λουκάκου)