Διέλυσε τον Ηρακλή και «κλείδωσε» την πρώτη θέση ο Παναθηναϊκός

Δεν δυσκολεύτηκε το «τριφύλλι»

Την εκτός έδρας νίκη με 100-66 πέτυχε ο Παναθηναϊκός επί του Ηρακλή στο «Ιβανώφειο», κλειδώνοντας έτσι την πρώτη θέση της regular season.

Το παιχνίδι στο Ιβανώφειο είχε ενδιαφέρον για ένα δεκάλεπτο και… κάτι. Όσο δηλαδή άντεξε ο Ηρακλής απέναντι στον Παναθηναϊκό. Το «τριφύλλι» πάτησε το γκάζι στη δεύτερη περίοδο, δεν κοίταξε ποτέ πίσω και έφτασε σε άνετη και εμφατική νίκη, που «κλειδώνει» την πρώτη θέση της κατάταξης στην κανονική διάρκεια της Basket League.

Ο Μάριο Χεζόνια με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ ήταν ο παίκτης που οδήγησε εκ του ασφαλούς τον Παναθηναϊκό, με τους Μπεν Μπέντιλ και Ιωάννη Παπαπέτρου να ακολουθούν, έχοντας από 15 πόντους ο καθένας.

Από πλευράς Ηρακλή, οι 17 πόντοι του Χάνλαν και οι 15 του Έιμπανκς δεν ήταν αρκετοί για να αλλάξουν την εξέλιξη του αγώνα.

Ο Ηρακλής ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να πάρει τα ηνία με τον Χάνλαν (10-3, 3′). Ο Ζακ Όγκαστ έδωσε λύσεις κοντά στο καλάθι και ο Παναθηναίκός μείωσε (13-10, 6′). Σαγκς και Χάνλαν, όμως κράτησαν το προβάδισμα για τον Γηραιό (19-15, 7′). Ενετσιόνια και Χάγκινς έδωσαν λύσεις με τον Παπαπέτρου να σκοράρει στο τέλος του δεκαλέπτου για το 24-22.

Εντελώς διαφορετικό ήταν το σκηνικό στη δεύτερη περίοδο. Ο Μπεν Μπέντιλ φώναξε παρών και με δικές του προσπάθειες ο Παναθηναϊκός όχι μόνο ανέτρεψε την κατάσταση, αλλά έχτισε και διαφορά (26-35, 15′). Ο Παπαγιάννης μάλιστα ην έστειλε σε διψήφια επίπεδα (26-37). Ο Ηρακλής δεν μπορούσε να πλησιάσει, με τους «πράσινους» να ανεβάζουν τη διαφορά με Παπαπέτρου και Κασελάκη (31-44, 18′). Ο Μποχωρίδης είπε την τελευταία λέξη και με 2 δικά του τρίποντα έγραψε το 36-50.

Ο Ηρακλής προσπάθησε να μείνει στο ματς και με τον Χάνλαν να αναλαμβάνει δράση μείωσε (48-59, 24′). Ο Μάριο Χεζόνια ανέλαβε δράση και με τη βοήθεια του Δίπλαρου ανέβασε εκ νέου τη διαφορά (52-67, 26′). Ο Κροάτης ήταν ορεξάτος, ο Μπέντιλ τον ακολούθησε και η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (53-76, 29′). Οι βολές του Παπαπέτρου έγραψαν το 53-78 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με την ίδια διάθεση μπήκαν οι πράσινοι και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Μαντζούκας πάτησε παρκέ, Κασελάκης κια Χεζόνια συνέχισαν να σκοράρουν και η διαφορά εκτοξεύτηκε πάνω από τους 30 πόντους (56-89, 34′). Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 36-50, 53-78, 66-100.