Εύκολη νίκη του Παναθηναϊκού κόντρα στο Περιστέρι

Καμία δυσκολία δεν αντιμετώπισε το «τριφύλλι»

Την εντός έδρας νίκη επί του Περιστερίου πέτυχε στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός με 75-57 για τη Stoiximan Basket League.

Ο Παναθηναϊκός παρά τις πολλές απουσίες μπήκε ορεξάτος στο παιχνίδι, έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι στον Περιστέρι, που περιορίστηκε στα σουτ από την περιφέρεια, με το «τριφύλλι» χάρη σε δύο τρίποντα του Ουάιτ να προηγείται με 8-0 στο 3. Ο Τόμιτς κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ, κάτι που αφύπνισε τους παίκτες του, που «έτρεξαν» ένα σερί 4-0 και μείωσαν σε 8-4, πριν με τρίποντο του Γκρέι φτάσουν σε απόσταση αναπνοής στο 7″ (14-13). Οι «πράσινοι» απάντησαν ωστόσο άμεσα με ένα δικό τους επιμέρους 6-0, με πρωταγωνιστή τον Παπαγιάννη, που είχε τους 4 πόντους, φτάνοντας στο τέλος της πρώτης περιόδου στο +6 (20-13).

Το «τριφύλλι» έμαθε να ζει με τις απουσίες του, αφού στη δεύτερη περίοδο έκανε… περίπατο στο παρκέ, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +20, με τον Ουάιτ να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση, να φτάνει τους 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας συμπαραστάτες τους Παπαγιάννη και Μέικον, που είχαν από 8. Ο Παναθηναϊκός ανέβαζε σταδιακά τη διαφορά στο ματς, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο 12′ (24-13), πριν στη συνέχεια πατήσει το… γκάζι και εξαφανιστεί, αφού έφτασε στο +20 (37-17) στο 18′, για να τελειώσει το ημίχρονο με το σκορ στο 40-23 και τον Πρίφτη να έχει χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, με τον νεαρό Δήμου να κάνει το ντεμπούτο του με τους «πράσινους».

PGRpdiBzdHlsZT0iIiBjbGFzcz0ibW9iaWxlX2Jhbm5lciBiYW5uZXItc3RpY2t5Ij4NCgkJCTxkaXYgaWQ9J3ZyYWRpbmlfUFInIGNsYXNzPSJiYW5uZXItc3RpY2t5Ij4NCiAgPHNjcmlwdD4NCiAgICBnb29nbGV0YWcuY21kLnB1c2goZnVuY3Rpb24oKSB7IGdvb2dsZXRhZy5kaXNwbGF5KCd2cmFkaW5pX1BSJyk7IH0pOw0KICA8L3NjcmlwdD4NCjwvZGl2PgkJCTwvZGl2Pg==

Στην τρίτη περίοδο, κάτι η διαφορά του ματς, κάτι ο ρυθμός του αγώνα, έφεραν μία χαλάρωση στον Παναθηναϊκό, κάτι που εκμεταλλεύτηκε το Περιστέρι κα έκανε έξαλλο τον Πρίφτη, που τα «έψαλλε» στους «πράσινους». Το «τριφύλλι» στο 21′ έπιασε για πρώτη φορά το +21 (44-23), για να ακολουθήσει ένα πεντάλεπτο που οι «πράσινοι» έριξαν ταχύτητα, είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, ενώ σταμάτησαν να πιέζουν στην άμυνα. Οι Περιστεριώτες δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη, μείωσαν σε 49-35 στο 26′, με τους παίκτες του Πρίφτη να «αφυπνίζονται» από τις φωνές του Έλληνα τεχνικού και να αυξάνουν και πάλι τη διαφορά στο +16 (58-41), για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 58-43.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος την τέταρτη περίοδο να μην αφήσει περιθώριο στο Περιστέρι να έχει βλέψεις για κάτι παραπάνω στην αναμέτρηση, με τους «πράσινους» να στέλνουν γρήγορα στη διαφορά στους 20 πόντους και να «καθαρίζουν» το ματς. Το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 66-45 στο 34′ και ουσιαστικά έριξε τίτλους τέλος στο παιχνίδι, με τη συνέχεια να δίνει την ευκαιρία στον Πρίφτη να ξεκουράσει παίκτες, σε μία πολύ δύσκολη περίοδο για τον Παναθηναϊκό, που έχει πολλές απουσίες. Η διαφορά σε όλο το δεκάλεπτο κυμάνθηκε κοντά στους 20 πόντους, με το τελικό 75-57 να «σφραγίζει» την επικράτηση του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 40-23, 58-43, 75-57