Επικράτησε εύκολα εκτός έδρας της Νόριτς η Λίβερπουλ

Την εύκολη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Λίβερπουλ

Με τον Σαλάχ να κάνει πράγματα και θαύματα (1 γκολ, 2 ασίστ) και τον Τσιμίκα σε σπουδαίο βράδυ, η Λίβερπουλ επικράτησε εύκολα εκτός έδρας της Νόριτς (0-3) των Γιαννούλη-Τζόλη και ξεκίνησε με το δεξί στη φετινή Premier League.

Η Λίβερπουλ με τον Μο Σαλάχ σε τρομερό βράδυ πέρασε εύκολα από το Carrow Road επί της νεοφώτιστης Νόριτς των Γιαννούλη – Τζόλη και άρχισε με το δεξί το νέο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλποπ ήταν αρκετά ανώτερη, ωστόσο η πρώτη ευκαιρία ανήκε στους γηπεδούχους, με τον Πούκι να βρίσκεται απέναντι από τον Άλισον αλλά τον Βραζιλιάνο να διώχνει. Οι κόκκινοι ωστόσο πήραν προβάδισμα στο πρώτο μέρος. Ο Σαλάχ βρήκε ωραία τον Ζότα στο 26ο λεπτό, που με δυνατό σουτ νίκησε τον Κρουλ για το 1-0 των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη η Λίβερπουλ μέσα σε εννές λεπτά ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση νίκη. Ο Φιρμίνο έκανε την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο στο 61′ και τέσσερα λεπτά μετά σκόραρε. Ο Σαλάχ μετά από κόντρες βρήκε τον Βραζιλιάνο που με πλασέ έκανε το 2-0, ενώ εννέα λεπτά μετά ο Μο Σαλάχ με ένα τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή, έγινε ο πρώτος στην ιστορία που σκοράρει σε 5 διαδοχικές πρεμιέρες πρωταθλήματος.

Έτσι η Λίβερπουλ έκανε το πρώτο βήμα όπως θα ήθελε ο Κλοπ, με τον Τσιμίκα να καλύπτει επάξια το κενό του Ρόμπερτσον, ενώ ο Γιαννούλης προσπάθησε και ήταν θετικός στην πρώτη του παρουσία στην Premier League.

Πηγή: sdna.gr