Euro 2020: Δεν έβγαλε νικητή η «μάχη» μεταξύ Αγγλίας και Σκωτίας

«Μηδέν εις το πηλίκο» και για τις δυο ομάδες στην μεγάλη βρετανική μάχη – Δείτε την βαθμολογία του ομίλου και τους αγώνες της τελευταίας αγωνιστικής

Η εθνική Αγγλίας απογοήτευσε με την εμφάνισή της απέναντι στην ψυχωμένη Σκωτία μένοντας στην «λευκή» ισοπαλία με αποτέλεσμα να πρέπει την τελευταία αγωνιστική να κερδίσει οπωσδήποτε την Τσεχία για να κατακτήσει την πρώτη θέση. Από την άλλη οι Σκωτσέζοι πήραν το πρώτο τους βαθμό στην διοργάνωση διατηρώντας τις πιθανότητές τους για πρόκριση ζωντανές ενώ παράλληλα όρθωσαν το ανάστημά τους στην μισητούς αντίπαλο, που είναι και απ’ τα φαβορί για την κατάκτηση του Euro.

Η Αγγλία είδε την πρώτη στιγμής της στο ματς να αποδεικνύεται και η καλύτερή της σε όλο το παιχνίδι. Ο Μέισον Μάουντ εκτέλεσε το κόρνερ στο 11ο λεπτό, αλλά η κεφαλιά του ολομόναχου Τζον Στόουνς έστειλε την μπάλα αριστερό κάθετο δοκάρι του Μάρσαλ.

Δυο λεπτά αργότερα ο Μάουντ θα είναι ο πρωταγωνιστής, αφού θα αστοχήσει από τα όρια της μικρής περιοχής μετά από κλέψιμο και πάσα του Ραχίμ Στέρλινγκ.

Οι Σκωτσέζοι θα κάνουν κι αυτοί με την σειρά τους αισθητή την παρουσία τους με ένα πολύ καλό σουτ του Ο’Ντόνελ μέσα από την περιοχή που έβγαλε ο Πίκφορντ.

Αυτά τα ολίγα ήταν που συνέβησαν στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος η Αγγλία ξεκίνησε με τον Μάουντ να δημιουργεί και πάλι απειλή πολύ νωρίς (48′) μετά από δικό του σουτ αλλά με την μπάλα να περνά και πάλι άουτ.

Η Σκωτία θα χάσει λίγα λεπτά αργότερα (62′) την μεγαλύτερή της ευκαιρία με τον Ντάικς, στον οποίο στρώθηκε η μπάλα, μετά από κόρνερ, λίγο έξω από την μικρή περιοχή, αλλά ο Ρις Τζέιμς απομάκρυνε πάνω στην γραμμή την μπάλα με το κεφάλι.

Ένα τέταρτο αργότερα, θα απειλήσουν και πάλι αυτή τη φορά με τον Τσε Άνταμς, αλλά το σουτ ήταν από αρκετά πλάγια μέσα στην μεγάλη περιοχή και πέρασε αρκετά άουτ.

Στο 90+1′ η Αγγλία θα έχει μία τελευταία μεγάλη στιγμή, αλλά ο πεσμένος Ντέκλαν δεν θα βρει τρόπο να σπρώξει την μπάλα στην εστία του Μάρσαλ, μ’ έναν όμιλο παικτών στην συνέχεια να πέφτουν επάνω της και τον διαιτητή να καταλογίζει επιθετικό φάουλ.

Έτσι, Άγγλοι και Σκωτσέζοι παρέμειναν στο 0-0 απογοητεύοντας από πλευράς θεάματος τους θεατές, με τους Σκωτσέζους βέβαια να είναι ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα και την εμφάνιση της ομάδας τους.