Euro 2020: Γλίτωσε από του…χάρου τα δόντια η Ισπανία

Στην διαδικασία των πέναλτι χρειάστηκε να φτάσει η Ισπανία για να αποκλείσει την Ελβετία

Η Ισπανία τα χρειάστηκε απέναντι στην Ελβετία, αφού η αδυναμία να τελειώσει τις φάσεις την οδήγησε αρχικά στην παράταση και μετέπειτα στα πέναλτι για να καταφέρει να κάμψει την αντίσταση των Ελβετών με 3-1 (κ.δ. και παρ. 1-1).

Οι Ισπανοί ήτανε εκείνοι που ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 8ο με αυτογκόλ του Ζακάρια, που άλλαξε πορεία στην μπάλα σε σουτ του Άλμπα με προβολή του και ξεγέλασε τον Ζόμερ, ο οποίος είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του ανήμπορος να αντιδράσει.

Σαν να μην έφτανε αυτό στους Ελβετούς είδαν τον Μπριλ Εμπολό να αποχωρεί τραυματίας στο 23ο λεπτό, με τον Ρούμπεν Βάργκας να περνάει στην θέση του.

Οι Ελβετοί μπορεί να μην βελτίωσαν καθόλου την εικόνα τους στο δεύτερο μέρος, κατάφεραν όμως να βρουν το γκολ της ισοφάρισης (1-1) με τον Σακίρι στο 68ο λεπτό.

Δεν πρόλαβαν όμως να χαρούν και πολύ, αφού στο 77′ ο Φρόλιερ θα αντικρίσει την απευθείας κόκκινη κάρτα με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να κυριαρχήσουν έτι περισσότερο και να κλείσουν στα καρέ τους την Ελβετία.

Η ομάδα του Πέτκοβιτς όμως έδειξε χαρακτήρα και μαχητικότητα και άντεξε τόσο στο υπόλοιπο της κανονικής διάρκειας όσο και στην παράταση την πίεση των Ιβήρων. Έτσι, το 1-1 παρέμεινε και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι.

Οι Ισπανοί μπορεί να ξεκίνησαν στραβά με το πέναλτι του Μπουσκέτς να καταλήγει στο δοκάρι του Ζόμερ, όμως οι Ελβετοί ήταν εκείνοι που με εξαίρεση το πρώτο έχασαν τα υπόλοιπα τρία τους πέναλτι. Ο Ουνάι Σιμόν εξελίχτηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή αποκρούοντας το δεύτερο του Σαρ και το τρίτο του Ακάντζι και βλέποντας τον Βάργκας να το στέλνει άουτ. Ο Ρόδρι μπορεί να νικήθηκε στο τρίτο πέναλτι των Ισπανών, όμως οι Μορένο και Ογιαρθάμπαλ δεν λάθεψαν με αποτέλεσμα να δώσουν την νίκη στην Ισπανία με 3-1 και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Εκεί, θα συναντήσουν τον νικητή του ζευγαριού Βέλγιο-Ιταλία.