Euro 2020: Ίδρωσε αλλά πέρασε η Γερμανία

Τα χρειάστηκαν τα «Πάντσερ» που τελικά αναδείχθηκαν ισόπαλα 2-2 με την εκπληκτική Ουγγαρία

Τι κι αν έμειναν πίσω στο σκορ δυο φορές οι Γερμανοί, κατόρθωσαν τελικά έστω και με την ταπεινή αυτή ισοπαλία 2-2 με τους Ούγγρους να εξασφαλίσουν την δεύτερη θέση και την πρόκριση στους «16», όπου έπεσαν πάνω στην Αγγλία.

Οι Ούγγροι κατόρθωσαν να προηγηθούν με το γκολ του Άνταμ Σάλαϊ στο 11ο λεπτό και να βάλουν από νωρίς δύσκολα στους Γερμανούς. Τα «Πάντσερ» μπόρεσαν να ισοφαρίσουν με τον Κάι Χάβερτζ, που συνεχίζει να κάνει ένα εξαιρετικό τουρνουά, σε 1-1. Όμως, σχεδόν χωρίς να προλάβουν να πάρουν μία ανάσα ανακούφισης, η άμυνα της Γερμανίας θα εκτεθεί και θα δει τον Σάφερ να ξαναδίνει άμεσα το προβάδισμα στην Ουγγαρία. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 84ο λεπτό ώστε η ομάδα του Γιοακίμ Λεβ να βρει εκείνο το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης. Ο Λέον Γκορέτζκα ήταν ο «σωτήρας» που σκόραρε για το 2-2 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Έτσι, η Ουγγαρία θα γυρίσει σπίτι με το κεφάλι ψηλά για τις εξαιρετικές της εμφανίσεις ενώ οι Γερμανοί θα αναμετρηθούν με τους Άγγλους στους «16» έχοντας αποφύγει ένα κάζο μεγατόνων.

Γερμανία (Γιόαχιμ Λεβ): Νόιερ, Γκίντερ, Χούμελς, Ρίντιγκερ, Κίμιχ, Γκόσενς, Κρόος, Γκιντογάν (58′ Γκορέτσκα), Σανέ, Χάβερτς (67′ Βέρνερ), Γκνάμπρι (68′ Μίλερ)

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάσι, Νέγκο, Μπότκα, Ορμπάν, Ατίλα Σάλαϊ, Φιόλα (88′ Νίκολιτς), Κλαϊνχάισλερ (89′ Κλάινχαϊσλερ), Νατζ, Σέφερ, Ρόλαντ Σάλαϊ (74′ Σον), Άνταμ Σάλαϊ (82′ Βάργκα).