Euro 2020: Ισοπαλία «χρυσάφι» για την Τσεχία – Σε δύσκολη θέση οι Κροάτες

Απογοήτευσε για δεύτερο σερί παιχνίδι η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς κόντρα στην Τσεχία του Πάτρικ Σικ

Στο 1-1 έμειναν Τσεχία και Κροατία με τις δυο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις, αλλά την πρώτη να «βολεύεται» σίγουρα περισσότερο με το αποτέλεσμα.

Η Κροατία δεν μπόρεσε για άλλο ένα παιχνίδι να καταστεί ιδιαίτερα απειλητική με την Τσεχία να την αντιμετωπίζει στα ίσια. Μάλιστα, οι Τσέχοι ήταν κι εκείνοι που ευτύχησαν να προηγηθούν πρώτοι, μετά από μια ανόητη αγκωνιά του Λόβρεν, που άνοιξε την μύτη του Σικ μέσα στην περιοχή σε μία διεκδίκηση. Παρ’ ότι ήταν το αίμα δεν σταμάτησε να τρέχει πλήρως από την μύτη του Τσέχου επιθετικού, εκείνος παρέμεινε μέσα στο γήπεδο και εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι δίνοντας το προβάδισμα της ομάδας του.

Οι Κροάτες βρήκαν ένα πολύ γρήγορο γκολ στην επανάληψη, αφού ισοφάρισαν με τον Πέρισιτς μόλις στο 47ο λεπτό. Μέχρι το φινάλε υπήρξαν ελάχιστες στιγμές που οι δυο ομάδες θα μπορούσαν να πάρουν το προβάδισμα, όμως το αποτέλεσμα έμεινε τελικά στο 1-1.

Έτσι, και με το παιχνίδι της Αγγλίας με την Σκωτία να είναι σε εξέλιξη, η Τσεχία αυτή τη στιγμή είναι πρώτη στον όμιλο με 4 βαθμούς και η Κροατία τρίτη μόλις με ένα βαθμό.