Euro 2020: Νίκη και πρωτιά για τους Σουηδούς

Σ’ ένα τρελό παιχνίδι απέναντι στην Πολωνία, οι Σουηδοί ήταν αυτοί που κατάφεραν τελικά να πάρουν την νίκη με 3-2

Μπορεί να τα χρειάστηκαν τελικά, παρ’ ότι προηγήθηκαν με 2-0, όμως οι Σουηδοί κατόρθωσαν να επικρατήσουν με 3-2 των Πολωνών και να διασφαλίσουν όχι μόνο την πρόκριση, αλλά και την πρωτιά του ομίλου.

Οι Σκανδιναβοί πήραν πολύ γρήγορα το προβάδισμα με τον Έμιλ Φόρσμπεργκ στο 2ο λεπτό κι αυτό τους έδωσε περίσσεια άνεση και αυτοπεποίθηση. Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που διπλασίασε και τα τέρματα των Σουηδών στο δεύτερο μέρος στο 59′ σ’ ένα παιχνίδι που, παρά το μέχρι τότε σκορ, είχε πολύ καλό ρυθμό με τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι βγήκε μπροστά για την Πολωνία και με τα δυο δικά του γκολ στο 61′ και στο 84′ έφερε το ματς στα ίσια και την ομάδα του ένα γκολ μακριά από την πρόκριση.

Όμως, τα λεπτά κυλούσαν και η λύση δεν βρισκόταν, με τους Σουηδούς να δίνουν τελικά την χαριστική βολή στους Πολωνούς στο 90+4′ με γκολ του Βίκτορ Κλάεσον για το 3-2.

Έτσι, η Σουηδία εξασφάλισε την πρόκριση, αλλά και την πρωτιά του ομίλου ενώ η Πολωνία αποχαιρέτισε πρόωρα το τουρνουά όντας απολύτως αποτυχημένη.

Σουηδία (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ (68΄Κραφτ), Λίντελοφ, Ντάνιελσον, Ογκούστινσον, Λάρσον, Έκνταλ, Όλσον, Φόρσμπεργκ (77΄Κλάεσον), Κουάισον (55΄Κουλουσέφσκι), Ίσακ (68΄Μπεργκ).

Πoλωνία (Πάουλο Σόουζα): Σέζνι, Μπερεζίνσκι, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Γιόζβιακ (61΄ Ζβίετσοκ), Κριχόβιακ (78΄Πλακέτα), Κλιχ (73΄Κοζλόφσκι), Πούχαζ (46΄Φρανκόφσκι), Σφιντέρσκι, Ζιελίνσκι, Λεβαντόφσκι.