Euro 2020: Οι ηρωικοί Ελβετοί απέκλεισαν τους Γάλλους

Σοκαριστικός αποκλεισμός για την Γαλλία, που αποκλείστηκε στην διαδικασία των πέναλτι από την Ελβετία

Η Ελβετία έκανε κατάθεση…ψυχής στον αγωνιστικό χώρο και με μία εκπληκτική ανατροπή στην κανονική διάρκεια έστειλαν το ματς στην παράταση, ενώ βρισκόντουσαν πίσω δυο γκολ και κατόρθωσαν να το πάνε μέχρι τα πέναλτι, όπου και κέρδισαν την πολυπόθητη πρόκριση με 5-4 (3-3 παρ. και κ.δ.). Μοιραίος για την Γαλλία ήταν σούπερσταρ της ομάδας Κιλιάν Εμπαπέ, που δεν είδε τα πάντα να του πηγαίνουν στραβά απόψε.

Οι Ελβετοί ήταν εκείνοι που αιφνιδίασαν τους Γάλλους και με γκολ του Χάρις Σεφέροβιτς με κεφαλιά, αφού τον έχασαν οι κεντρικοί αμυντικοί των Γάλλων, πήραν το προβάδισμα στο 15ο λεπτό σοκάρoντας την ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ, που σε άλλο ένα παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς να παίζει καλά.

Οι Γάλλοι συνέχισαν την κακή τους εμφάνιση στο πρώτο μέρος κι έτσι πήγαν στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη οι Ελβετοί θα είναι εκείνοι, που θα χάσουν την τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν με δυο γκολ, βάζοντας γερά θεμέλια πρόκρισης, αφού ο Ρικάρντο Ροντρίγκεζ θα νικηθεί σε εκτέλεση πέναλτι από τον Ούγκο Λιορίς στο 55′.

Αυτό ήταν ουσιαστικά και το έναυσμα της αντεπίθεσης για τους Γάλλους που είδα τον Καρίμ Μπενζεμά μέσα σε τέσσερα λεπτά να φέρνει το ματς…τούμπα για την Γαλλία και να την βάζει μπροστά με 2-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Πολ Πογκμπά θα πετύχει ένα υπέροχο γκολ μ’ ένα τρομερό σουτ στο 75ο λεπτό δίνοντας προβάδισμα δυο τερμάτων στην Γαλλία. Και παρ’ ότι πολλοί, κι όχι άδικα, πίστεψαν πως το ματς έχει τελειώσει, οι Ελβετοί τα έπαιξαν όλα για όλα και έκαναν τρομερά πράγματα.

Αρχικά, μείωσαν με τον Χάρις Σεφέροβιτς στο 81ο λεπτό σε 3-2 και στο 90′ είδαν τον Γκαβράνοβιτς να τους λυτρώνει ισοφαρίζοντας σε 3-3. Βέβαια, η αλήθεια είναι πως είχαν την τύχη με το μέρος τους, αφού ο Κομάν έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με ένα τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή.

Στην παράταση οι Γάλλοι ανέλαβαν και πάλι και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά δεν μπορούσαν να τις μετατρέψουν σε γκολ, με τον Κιλιάν Εμπαπέ να χάνει έχει δυο σημαντικές στιγμές.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε έτσι στην διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, η μοίρα μίλησε και επέλεξε Ελβετία. Σ’ ένα εκπληκτικό της παιχνίδι, στο τέταρτο πέναλτι ο Λιορίς παραλίγο να αποκρούσει το πέναλτι του Βάργκας, αφού θα βρει την μπάλα, χωρίς να της αλλάξει αρκετά πορεία ενώ στο πέμπτο πέναλτι των Γάλλων ο Ζόμερ θα νικήσει τον Κιλιάν Εμπαπέ, που αναδείχθηκε σε τραγική φιγούρα του αγώνα.