Euro 2020: Προβάδισμα πρόκρισης για την Ουαλία – Καθάρισε την Τουρκία με 2-0

Νίκη που ισοδυναμεί ίσως και με πρόκριση στην επόμενη φάση πήρε η Ουαλία απέναντι στην απογοητευτική έτι μία φορά Τουρκία με 2-0.

Σ’ ένα παιχνίδι αρκετά αμφίρροπο με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και εξαιρετικό ρυθμό σε μεγάλο μέρος του η Ουαλία ήταν εκείνη που φάνηκε πιο αποφασισμένη και αποδείχτηκε και περισσότερο ικανή από την Τουρκία.

Ο Άαρον Ράμσεϊ χρειάστηκε μέχρι και τρίτη προσπάθεια για να δώσει τελικά το προβάδισμα στην ομάδα του λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους (42′).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τουρκία πιεζόμενη από την βαθμολογική της θέση και τα οδυνηρά αποτελέσματα που θα επέφερε μία δεύτερη συνεχόμενη ήττα, ανέβηκε κι άρχισε να πιέζει για την ισοφάριση.

Αυτό έδωσε αρκετούς χώρους στους Ουαλούς που απαντούσαν στις χαμένες ευκαιρίες της Τουρκίας με ακόμα μεγαλύτερες, με αποκορύφωμα την άστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπέιλ στο 61ο λεπτό.

Τελικά, οι Ουαλοί ήταν εκείνοι που πέτυχαν και το δεύτερο γκολ του αγώνα, λίγον πριν την λήξη του αυτή τη φορά, με τον Κόνορ Ρόμπερτς από ασίστ του Γκάρεθ Μπέιλ.

Την τρίτη και τελευταία αγωνιστική η Τουρκία αντιμετωπίζει την Ελβετία (20/06, 19:00) ενώ η Ουαλία κοντράρεται με την Ιταλία (20/06, 19:00).