Euro 2020: Στα προημιτελικά η Ουκρανία με γκολ στο φινάλε της παράτασης

Με το γκολ του «άγουρου» Ντόβμπικ η Ουκρανία έκαμψε την αντίσταση των Σουηδών και προκρίθηκε για πρώτη της φορά στα προημιτελικά ενός Euro

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο παιχνίδι ανήκε στην Σουηδία, όταν ο Ρομάν Γιαρέμτσουκ έπαιξε το ένα δυο με τον Αντρέι Γιαρμολένκο, αλλά ο Ρόμπιν Όλσεν τον νίκησε τελικά. Οι Σουηδοί απαντήσαν με το πλασέ του Άιζακ μέσα από την περιοχή που κατέληξε άουτ στο 19ο λεπτό.

Στο 27′ ο Αντρέι Γιαρμολένκο θα βρει τον Ζιντσένκο με μια ωραία μπαλιά με το εξωτερικό μέσα στην περιοχή κι αυτός με μονοκόμματο σουτ έκανε το 1-0. Ο Σεμπάστιαν Λάρσον προσπάθησε να ισοφαρίσει άμεσα για τους Σκανδιναβούς, αλλά ο Μπούστσαν του είπε «όχι» στο φάουλ που εκτέλεσε.

Όμως, οι Σουηδοί θα βρουν τελικά το γκολ της ισοφάρισης με ένα σουτ του Έμιλ Φόρσμπεργκ στο 43ο λεπτό, με την βοήθεια και του Ουκρανού αμυντικού Ζαμπάρνι, στον οποίο κόντραρε η μπάλα και άλλαξε πορεία όσο χρειάστηκε για να ξεγελάσει τον Μπούστσαν.

Στο δεύτερο μέρος, οι Ουκρανοί από ακόμη μια δημιουργία του Γιαρμολένκο είδαν το σουτ του Σίντορτσουκ να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Όλσεν στο 55′. Ο Έμιλ Φόρσμπεργκ ισοφάρισε τα δοκάρια για τους Σουηδούς, με το πλασέ του να καταλήγει στην ρίζα του δεξιού κάθετου δοκαριού του Μπούστσαν.

Ο Ουκρανός τερματοφύλακας είδε την μπάλα να έχει την ίδια κατάληξη, απλά στο οριζόντιο αυτή τη φορά, σε σουτ του Σουηδού χαφ και στο 69ο λεπτό μετά από υπέροχη ενέργεια.

Με το σκορ στο 1-1 το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Εκεί, οι Σκανδιναβοί έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντάνιελσον για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπεσιέντιν. Μετά απ’ αυτό, οι Ουκρανοί είχαν καλύτερη εικόνα λόγω της αριθμητικής υπεροχής σε μία σημαντική καμπή του αγώνα.

Την υπεροχή αυτή την μετουσίωσαν σε γκολ την τελευταία στιγμή. Στο 120+1′ ο Ζιντσένκο σέντραρε και ο Ντόβμπικ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 και τους Ουκρανούς στα προημιτελικά.

Εκεί, θα αντιμετωπίσουν την Αγγλία που μετά την πρόκριση επί των Γερμανών και τον αποκλεισμό των Γάλλων γλυκοκοιτάζει όλο και περισσότερο το πολυπόθητο τρόπαιο.