Euro 2020: Την υποτιμήσανε και το πληρώσανε

Θρίαμβος της Σλοβακίας επί της Πολωνίας

Πολλοί την είχανε για…σάκο του μποξ του ομίλου, αλλά η Σλοβακία έδειξε από την αρχή πως δεν έχει έρθει στο Euro για «τουρισμό». Η ομάδα του Στέφαν Τάρκοβιτς έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην Πολωνία του δικού μας (λόγω της παρουσίας του στον Παναθηναϊκού και του γνωστού γκολ ενάντια στην Γιουβέντους), Πάολο Σόουζα και επικράτησε με 2-1.

Οι Σλοβάκοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και έπιασαν εξ απήνης την Πολωνία δημιουργώντας σημαντικές ευκαιρίες, μία εκ των οποίων μετουσίωσαν σε γκολ μετά από πολύ ωραία προσπάθεια του Ρόμπερτ Μακ. Το γκολ δυστυχώς για τον πρώην εξτρέμ του ΠΑΟΚ χρεώθηκε σαν αυτοκόλ του Σέζνι.

Οι Πολωνοί ξαφνιάστηκαν αρκετά απ’ αυτή την εξέλιξη και την όλη παρουσία της Σλοβακίας. Κατόρθωσε να ισοφαρίσουν ένα λεπτό μετά το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου κι έτσι να πάρουν τον έλεγχο του ματς. Η αποβολή όμως του Γκρέγκορτζ Κριχόβιακ στο 62ο λεπτό προκάλεσε σημαντικό πρόβλημα στους κεντροευρωπαίους.

Μπορεί να διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και να πίεσαν τους Σλοβάκους με έναν παίκτη λιγότερο, ωστόσο δεν μπόρεσαν ποτέ να τους κλείσουν στην περιοχή και να τους σφυροκοπήσουν.

Κάπου εκεί εμφανίστηκε και η τύχη των Σλοβάκων, οι οποίοι είδαν τον Μίλαν Σκρίνιαρ να τους δίνει εκ νέου το προβάδισμα μετά από μία κεφαλιά σε κόρνερ του Χάμσικ (1-2).

Δυστυχώς, για τους Πολωνούς, ούτε η είσοδος του Κάρολ Σβιντέρσκι του ΠΑΟΚ, μπόρεσε να τους δώσει λύση με αποτέλεσμα να γνωρίσουν μία οδυνηρή ήττα ενόψει της συνέχειας της διοργάνωσης.

Την επόμενη αγωνιστική η Σουηδία υποδέχεται την Σλοβακία (18/06, 16:00) και η Ισπανία την Πολωνία (19/06, 22:00).