Euro 2020: Το Μαγυάρικο «φράγμα» σταμάτησε την Γαλλία

Η ισοπαλία αυτή μπορεί να στοιχίσει στην Γαλλία την πρώτη θέση του ομίλου

Η Γαλλία έφαγε ένα αναπάντεχο «χαστούκι» από την μαχητική Ουγγαρία η οποία μέσα το σπίτι της κράτησε το φαβορί του τουρνουά, Γαλλία στο 1-1. Οι Ούγγροι είχαν δώσει δείγματα γραφής από το πρώτο κιόλας ματς, όταν οι Πορτογάλοι «έφτυσαν αίμα» για να τους κερδίσουν με το τελικό 3-0 να τους αδικεί, αφού τα γκολ μπήκαν στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς.

Οι Γάλλοι δεν φαίνεται να έδωσαν ιδιαίτερη σημασία στην προειδοποίηση αυτή. Ξεκίνησαν δυναμικά χάνοντας δυο μεγάλες ευκαιρίες στο τέταρτο, όταν ο Γκουλάκσι σταμάτησε με διπλή επέμβαση τους Μπενζεμά και Γκριεζμάν και ο Εμπαπέ δυο λεπτά αργότερα αστόχησε με κεφαλιά που πέρασε δίπλα από την εστία όντας ολομόναχος.

Οι Ούγγροι είδαν τον πολύπειρο Άνταμ Σάλαϊ να αποχωρεί τραυματίας (26′), με τον Νεμάνια Νίκολιτς να τον αντικαθιστά. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κυλιάν Εμπαπέ με ένα «άρρωστο» τακουνάκι έβγαλε τον Μπενζεμά φάτσα με την εστία, όμως εκείνος αστόχησε από πολύ πλεονεκτική θέση. Ο Γάλλος εξτρέμ της Παρί Σεν Ζερμέν δημιούργησε και μία προσωπική φάση στο 33ο λεπτό αλλά αστόχησε μέσα από την περιοχή.

Η τιμωρία των Γάλλων ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+2′, όταν ο Φιόλα κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας των Γάλλων και νίκησε τον Λιορίς για το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος οι Γάλλοι μπήκαν αποφασισμένοι να βρουν ένα γρήγορο γκολ ισοφαρίσης. Έφτασαν πολύ κοντά όταν ο Ντεμπελέ κεραυνοβόλησε το δοκάρι μετά από προσωπική του ενέργεια στο 59′ και το πέτυχαν στην αμέσως επόμενη φάση που έφτιαξαν με τον Γκριεζμάν, έπειτα από ωραία ενέργεια του Εμπαπέ.

Ο Γάλλος σούπερσταρ της Παρί Σεν Ζερμέν έχασε κι ένα τετ α τετ που θα μπορούσε να είχε δώσει την νίκη στην Γαλλία στο 82ο λεπτό και να τον κάνει τον ήρωα του αγώνα, αλλά ο Γκουλάκσι του είπε «Όχι». Το γκολ της νίκης δεν μπόρεσε να δώσει στην ομάδα του Ντεσάμπ ούτε η κεφαλιά του Ραφαέλ Βαράν στην τελευταία φάση του αγώνα με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις:

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάσι, Μπότκα, Όρμπαν, Ατ. Σάλαϊ, Νέγκο, Φιόλα, Νάγκι, Κλάινχαϊσλερ (84′ Λόβρενσικς), Σέφερ (75′ Σέρι), Αντ. Σάλαϊ (26′ Νίκολιτς), Ρ. Σάλαϊ

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Ντίνιε, Κιμπεμπέ, Βαράν, Παβάρ, Καντέ, Ραμπιό (57′ Ντεμπελέ, 87′ Λεμάρ), Πογκμπά (76′ Τολισό), Γκριεζμάν, Μπαμπέ, Μπενζεμά (76′ Ζιρού)