Euro 2020: Βολεύτηκαν στο 2-2 σε ματς με τρία πέναλτι και ρεκόρ Κριστιάνο

Στο 2-2 έμειναν Γαλλία και Πορτογαλία με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να φτάνει το πρώτο σκόρερ σε επίπεδο εθνικών ομάδων με 109 γκολ

Γαλλία και Πορτογαλία μονομάχησαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα μέχρι να «αποφασίσουν» ότι τους βολεύει το 2-2 και να περιμένουν απλώς την λήξη του ματς έχοντας παράλληλα το μυαλό τους στο ματς της Γερμανίας με την Ουγγαρία.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν εκείνος που έβαλε μπροστά στο σκορ (31′) την Πορτογαλία με μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο Ντανίλο Περέιρα μετά από άστοχη έξοδο του Λιορίς. Η απάντηση από την Γαλλία ήρθε με τον ίδιο τρόπο, όταν ο πρώην συμπαίκτης του Κριστιάνο Ρονάλντο στην Ρεάλ Μαδρίτης, Καρίμ Μπενζέμα μετέτρεψε σε γκολ την εσχάτη των ποινών που κέρδισε ο Κιλιάν Εμπαπέ και ισοφάρισε 1-1 (45+2′).

Οι Γάλλοι που για άλλο ένα ματς περιορίστηκαν μόνο σε κάποια καλά μικρά διαστήματα, πήραν το προβάδισμα με δεύτερο γκολ του Μπενζέμα δυο μόλις λεπτά μετά το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Όμως, ο Κριστιάνο είχε και πάλι την απάντηση, ξανά από την άσπρη βούλα, στο 60ο λεπτό ισοφαρίζοντας σε 2-2 και φτάνοντας στα 109 τον Ιρανό Αλί Νταεΐ, τον πρώτο σκόρερ σε επίπεδο εθνικών ομάδων.

Όσο η Γερμανία έχανε από την Ουγγαρία οι δυο ομάδες φαινόντουσαν να έχουν αποδεχτεί την ισοπαλία και δεν ταρακουνήθηκαν ούτε μετά την ισοφάριση των «Πάντσερ», με τους Γάλλους να έχουν έτσι κι αλλιώς την πρωτιά και τους Πορτογάλους να παίρνουν την πρόκριση μέσω της τρίτης θέσης. Έτσι, το 2-2 παρέμεινε ως το τέλος.

Αυτό έριξε τους Γερμανούς πάνω στην Αγγλία στο πιο «καυτό» ζευγάρι των «16», αλλά και την Πορτογαλία πάνω στο Βέλγιο.

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Ρούμπεν Ντίας, Σεμέντο (79′ Νταλότ), Γκερέιρο, Ντανίλο (46′ Παλίνια), Ζοάο Μουτίνιο (72′ Ρούμπεν Νέβες), Ρενάτο Σάντσες (88′ Ολιβέιρα), Ζότα, Μπερνάρντο Σίλβα (72′ Μπρούνο Φερνάντες), Κριστιάνο Ρονάλντο

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Κιμπεμπέ, Βαράν, Κουντέ, Ερναντές (46′ Ντιν, 52′ Ραμπιό), Καντέ, Πογκμπά, Τολισό, Γκριεζμάν (87′ Σισοκό), Μπαπέ, Μπενζεμά.