Euroleague: Η Μπαρτσελόνα ξανά στον τελικό μετά από έντεκα χρόνια-Νίκησε την Αρμάνι με σουτ του Χίγκινς στην λήξη

Ο μαγικός Κόρι Χίγκις έδωσε την νίκη-πρόκριση στην Μπαρτσελόνα και συνάμα την τελική «μαχαιριά» στην Αρμάνι Μιλάνο με τρομερό σουτ δυο πόντων μόλις 0.8 δεύτερα πριν από την λήξη του αγώνα. Έτσι, το πνευματικό παιδί του Μάικλ Τζόρνταν έφερε την Μπαρτσελόνα σε τελικό Final Four Euroleague μετά από έντεκα ολόκληρα χρόνια.

Σ’ ένα παιχνίδι που είχε αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα, οι δυο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το φινάλε του αγώνα, όπου και κρίθηκε τελικά η πρόκριση. Παρ’ ότι οι Καταλανοί έχασαν τον Νικ Καλάθη με διάστρεμμα περίπου 3,5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ο οποίος ήταν και από τους πρωταγωνιστές των Καταλανών.

Με κάτι λιγότερο από δυο λεπτά να απομένουν ο Πάντερ ισοφάρισε με τρίποντο σε 82-82. Ακολούθησαν δυο εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις. Οι Ιταλοί έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν με ένα ελεύθερο σουτ του Πάντερ και έπειτα ήρθε ο κομβικός, όπως αποδείχθηκε, Κόρι Χίγκινς που με σουτ από μέση απόσταση έδωσε την νίκη στους Μπλαουγκράνα με 84-82.

Για την Μπαρτσελόνα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ της με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από κοντά και ο άτυχος Νικ Καλάθης, που αποχώρησε τραυματίας, αλλά πρόλαβε να σημειώσει 17 πόντους και να μοιράσει 6 ασίστ. Στους 11 ο Κόρι Χίγκινς ενώ στους 10 έφτασε και ο Πάου Γκασόλ, παρά τα μόλις 11 λεπτά συμμετοχής του.

Για την άτυχη Αρμάνι Μιλάνο του Ετόρε Μεσίνα ο Κέβιν Πάντερ σκόραρε 23 πόντους, όντας πρώτος σκόρερ του αγώνα. Άλλους 14 πόντους πρόσθεσε ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ, ενώ 13 πέτυχε ο Σέιβον Σιλντς. Ακόμη, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ είχε 11 πόντους.

Τώρα, η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει στον τελικό την Αναντολού Εφές, ενώ η Αρμάνι θα αναμετρηθεί στο μικρό τελικό με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Και τα δυο ματς θα γίνουν την Κυριακή (30/05).