Europa League: Η Μάν. Γιουνάιτεντ νίκησε 2-1 τη Μπαρστελόνα με ανατροπή-Όλα τα γκόλ

Προκρίθηκαν Γιουβέντους, Σπόρτινγκ, Λεβερκούζεν, Σεβίλλη, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Ουνιόν, Ρόμα, και Σαχτάρ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανέτρεψε το προβάδισμα που είχε πάρει η Μπαρτσελόνα με το εύστοχο πέναλτι του Λεβαντόβσκι και με τα γκολ των Φρεντ και Άντονι στο δεύτερο μέρος επικράτησε με 2-1 και πήρε το εισιτήριο για τους “16” του Europa League.

Ο Άνχελ ντι Μαρία σημείωσε χατ τρικ κι η Γιουβέντους επιβλήθηκε στη Γαλλία της Ναντ, προχωρώντας στη φάση των 16 του Europa League. Η Σπόρτινγκ διέλυσε τη Μίντιλαντ στη Δανία, η Σεβίλλη άντεξε απέναντι στην Αϊντχόφεν. Η Λεβερκούζεν έκανε τα εύκολα δύσκολα, οδηγήθηκε στα πέναλτι απέναντι στη Μονακό στο Μόντε Κάρλο, όμως πήρε τη νίκη με 5-3

Τα αποτελέσματα στους αγώνες ρεβάνς των play off πρόκρισης στους «16» του Europa League:

Μάντσεστερ Γ. (Αγγλία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 2-1 (2-2)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει στείλει ξεκάθαρα μηνύματα τους τελευταίους μήνες πως βρίσκεται σε φόρμα και το 2-2 τυ πρώτου αγώνα της έδινε το ψυχολογικό προβάδισμα.

Οι κόκκινοι διάβολοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 18ο λεπτό από το εύστοχο πέναλτι του Λεβαντόβσκι όμως με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος έκαναν το μεγάλο comeback.

Ο Φρεντ ήταν εκείνος που έφερε τον αγώνα στα ίσα στο 47′ με πλασέ εντός περιοχής και ένας άλλος Βραζιλιάνος, ο Άντονι, εκείνος που απογείωσε το “Ολντ Τράφορντ” στο 73′ νικώντας με δυνατό σουτ τον Ντε Χέα, για να συντελεστεί έτσι μία σπουδαία ανατροπή που έφερε την αγγλική ομάδα στους “16” του Europa League και της επιτρέπει να συνεχίζει να είναι η μοναδική αγγλική ομάδα στα τέλη Φεβρουαρίου που παίρνει μέρος σε τέσσερις διοργανώσεις.

Ναντ (Γαλλία)-Γιουβέντους (Ιταλία) 0-3 (1-1)

Ο Ντι Μαρία άνοιξε το σκορ μόλις στο 4′ με ένα φανταστικό πλασέ εκτός περιοχής και στο 20ό λεπτό ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο 2ο μέρος μάλιστα, οι Ιταλοί ήταν ακόμα καλύτεροι, εμπόδισαν με επιτυχία τους γηπεδούχους να πλησιάσουν την εστία του Βόιτσιεχ Σέσνι και με το τρίτο γκολ του Ντι Μαρία στον αγώνα πήραν μια άνετη νίκη πρόκριση.

Μίντιλαντ (Δανία)-Σπόρτινγκ Λισ. (Πορτογαλία) 0-4 (1-1)

Η Σπόρτινγκ τα βρήκε σκούρα κόντρα στην άμυνα της Μίντιλαντ στην Πορτογαλία, όμως στη Δανία έκανε πάρτι κι έφυγε νικήτρια με 4-0, παίρνοντας το εισιτήριο της πρόκρισης.

Μονακό (Γαλλία)-Λεβερκούζεν (Γερμανία) 3-5 πεν. (κ.α & παρ. 2-3) (3-2)

Η Λεβερκούζεν έκανε τα εύκολα δύσκολα, οδηγήθηκε στα πέναλτι απέναντι στη Μονακό στο Μόντε Κάρλο, όμως πήρε τη νίκη με 5-3 και συνάμα την πρόκριση στη φάση των 16 του Europa League.

Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Σεβίλη (Ισπανία) 2-0 (0-3)

Το 3-0 του πρώτου αγώνα ήταν αρκετό για τη Σεβίλη να πάρει την πρόκριση

Ουνιόν Βερολίνου (Γερμανία)-Άγιαξ (Ολλανδία) 3-1 (0-0)

Οι Γερμανοί πήραν τη νίκη και την πρόκριση μετά την ισοπαλία στον πρώτο αγώνα

Ρεν (Γαλλία)-Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία) 4-5 πεν. (κ.α 1-0 παρ. 2-1) (1-2)

Στη Γαλλία, Ρεν και Σαχτάρ χρειάστηκε να πάνε στα πέναλτι για προκριθούν. Ο κανονικός αγώνας έληξε 1-0 για Γάλλους και στην παράταση οι δύο ομάδες σκόραραν από μία φορά.

Εκεί οι πήραν τη νίκη και την πρόκριση με

Ρόμα (Ιταλία)-Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) 2-0 (0-1)

Η Ρόμα έκανε το καθήκον της απέναντι στη Ζάλτσμπουργκ, άφησε πίσω της την ήττα στην Αυστρία και με το 2-0 στο “Ολίμπικο” προκρίθηκε στη φάση των 16 του Europa League.