Φιλική ήττα 1-0 της Εθνικής στο Μαυροβούνιο

Μέτρια εμφάνιση, δημιούργησε μόνο δύο τελικές

Μια μέτρια εθνική πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και ηττήθηκε με 1-0 στο φιλικό από το Μαυροβούνιο, στην Ποντγκόριτσα.

Στο δεύτερο παιχνίδι του Γκουστάβο Πογέτ έμεινε μόνο η ασχημη εμφάνιση του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος. Η Ελλάδα έκανε λιγοστές φάσεις στην αντίπαλη εστία, ενώ το Μαυροβούνιο θα μπορούσε να σημειώσει και περισσότερα τέρματα, εάν κάτω από τα δοκάρια δεν ήταν ο Βλαχοδήμος, που έκανε κάποιες εξαιρετικές επεμβάσεις.

Πολλά τα λάθη και σε ατομικό επίπεδο, κυρίως σε μεσαία γραμμή και άμυνα, με τους διεθνείς μας να έχουν κατοχή μπάλας κοντά στο 60% σε όλο το ματς, αλλά να κάνουν την πρώτη τους τελική -και μία από τις συνολικά δύο τους φάσεις- στο 67ο λεπτό!

PGRpdiBzdHlsZT0iIiBjbGFzcz0ibW9iaWxlX2Jhbm5lciBiYW5uZXItc3RpY2t5Ij4NCgkJCTxkaXYgaWQ9J3ZyYWRpbmlfUFInIGNsYXNzPSJiYW5uZXItc3RpY2t5Ij4NCiAgPHNjcmlwdD4NCiAgICBnb29nbGV0YWcuY21kLnB1c2goZnVuY3Rpb24oKSB7IGdvb2dsZXRhZy5kaXNwbGF5KCd2cmFkaW5pX1BSJyk7IH0pOw0KICA8L3NjcmlwdD4NCjwvZGl2PgkJCTwvZGl2Pg==

Το γκολ ήρθε για του γηπεδούχους Ήταν η αντεπίθεση του 59ου λεπτού, όταν ο Εράκοβιτς βρήκε χώρο, έβγαλε μια ωραία κάθετη μπαλιά ανάμεσα στα στόπερ, ο Όσμαϊτς ήταν αυτός που έκανε την κίνηση και το ωραίο πλασέ και έγραψε το τελικό 1-0.