Φιλική νίκη 3-1 της ΑΕΚ επί της Τράμπζονσπορ στην Τουρκία

Τελευταίο τεστ θετικό πριν ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της στο Champions League

Η ΑΕΚ νίκησε 3-1 την Τράμπζονσπορ και έδειξε ότι είναι έτοιμη πριν από τα παιχνίδια για τα προκριματικά του Champions League.

Θετικό ήταν το τελευταίο τεστ για την ΑΕΚ πριν από τα παιχνίδια του τρίτου προκριματικού γύρου του Champions League (πιθανότατα με την Ντίναμο Ζάγκρεμπ), καθώς επικράτησε με 3-1 στην Τραπεζούντα της τοπικής ομάδας.

Οι κιτρινόμαυροι άνοιξαν το σκορ στο 31ο λεπτό. Ο Πινέδα εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα δεξιά και ο Μήτογλου έστρωσε στον Γκαρσία, ο οποίος υπέροχο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

PGRpdiBzdHlsZT0iIiBjbGFzcz0ibW9iaWxlX2Jhbm5lciBiYW5uZXItc3RpY2t5Ij4NCgkJCTxkaXYgaWQ9J3ZyYWRpbmlfUFInIGNsYXNzPSJiYW5uZXItc3RpY2t5Ij4NCiAgPHNjcmlwdD4NCiAgICBnb29nbGV0YWcuY21kLnB1c2goZnVuY3Rpb24oKSB7IGdvb2dsZXRhZy5kaXNwbGF5KCd2cmFkaW5pX1BSJyk7IH0pOw0KICA8L3NjcmlwdD4NCjwvZGl2PgkJCTwvZGl2Pg==

Το δεύτερο γκολ σημειώθηκε πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Ο Ελίασον επωφελήθηκε από τις κόντρες και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 41ο λεπτό.

Η Τράμπζονσπορ μείωσε σε 2-1 στο 53ο λεπτό. Ο Μπακασέτας εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Μάξι Γκόμες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη.

Το τρίτο γκολ της Ένωσης πέτυχε ο Φαν Βέερτ στο 75ο λεπτό. Οι κιτρινόμαυροι επιτέθηκαν ταχύτατα και ο Σιντιμπέ με ωραίο γύρισμα στη μικρή περιοχή βρήκε τον Ολλανδό, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι δύο ομάδες είχαν κι από ένα χαμένο πέναλτι. Ο Γκατσίνοβιτς κέρδισε πέναλτι στο 68ο λεπτό έπειτα από χτύπημα του Μπακασέτα στο κεφάλι. Ο Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Τσακίρ τον σταμάτησε με διπλή επέμβαση.

Ο Τάσος Μπακασέτας είχε την ευκαιρία να μειώσει στο σκορ στο 82ο λεπτό, όταν η Τράμπζονσπορ κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Μάνταλου, ωστόσο ο Γιώργος Αθανασιάδης τον σταμάτησε με εξαιρετική επέμβαση.

Τράμπζονσπορ: Ουγκουρτσάν, Ντένσβιλ, Μπένκοβιτς (74′ Σαχίν), Λάρσεν, Ελμαλί (68′ Μποσλούκ), Κουρμπέλης (79′ Ντογκούτσαν), Μπακασέτας, Ομούρ (68′ Μπαρντί), Βίσκα (79′ Τέκλιτς), Τρεζεγκέ, Γκόμεζ (79′ Ένις).

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς (46′ Αθανασιάδης), Ρότα (46′ Σιντιμπέ), Βίντα (9′ λ. τρ. Μήτογλου), Μουκουντί, Χατζισαφί (73′ Μοχαμάντι), Σιμάνσκι (46′ Γαλανόπουλος), Γιόνσον (63′ Μάνταλος), Ελίασον (46′ Άμραμπατ), Πινέδα (46′ Γκατσίνοβιτς, 80′ Ζίνι), Τσούμπερ (63′ Πισάρο), Γκαρσία (73′ Γκαρσία).

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Τράμπζονσπορ – ΑΕΚ 1-3 |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα.”,”thumbnailUrl”:”https://i1thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wNy8zMC8xOS8xMV8yMF82NGM2YjVkODkwYTQ5LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT7M33S”,”uploadDate”:”2023-07-30T19:15:20.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599v17l28y0qoz&playlistId=v-cufqtm6zslh5″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}