Φιλική νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ηρακλή

Νικηφόρα ξεκίνησε τη σειρά των επίσημων φιλικών παιχνιδιών του για τη νέα σεζόν το «τριφύλλι»

Τη φιλική νίκη με 81-69 πέτυχε ο Παναθηναϊκός επί του Ηρακλή στο νέο κλειστό των Ιωαννίνων, ξεκινώντας νικηφόρα τη σειρά των επίσημων φιλικών παιχνιδιών του για τη νέα σεζόν.

Ο Γιώργος Βόβορας έκανε πολλές δοκιμές και έδωσε χρόνο σε όλους του παίκτες.

Αύριο, το «τριφύλλι» θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στις 17:00.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 23-12, έχοντας σε ρόλο πρωταγωνιστή τους Παπαπέτρου και Μήτογλου. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 6ο λεπτό, ο Γιώργος Βόβορας άλλαξε όλη την αρχική πεντάδα (Σαντ Ρος, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Ουάιτ, Μήτογλου) και πέρασε στο παρκέ τους Τζάκσον, Φόστερ, Κασελάκη, Μπέντιλ και Παπαγιάννη.

Ο Ηρακλής ισορρόπησε στη συνέχεια και στη δεύτερη περίοδο επικράτησε με 19-13. Έτσι, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (36-31). Αυτό άλλαξε στη συνέχεια, αφού η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Το τρίτο δεκάλεπτο κατέληξε ξανά στη… μεριά της ομάδας του Βαγγέλη Ζιάγκου (21-27), γεγονός που έφερε τον Ηρακλή μπροστά στο σκορ (58-57) στο 30ο λεπτό.

Το σκηνικό άλλαξε στα τελευταία λεπτά και το «τριφύλλι» έκανε αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο. Είναι ενδεικτικό πως στο 35΄, οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα 7 πόντων (69-62), πριν φτάσει με… γκάζια στη νίκη με το τελικό 81-69, που ολοκλήρωσε και το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου (24-11).