Γαλλία – Αυστραλία 4-1: Επίδειξη ισχύος από τους πρωταθλητές κόσμου

Με ηγέτες του Εμπαπέ και Ζιρού συνέτριψαν εύκολα τα «Καγκουρό» παρότι προηγήθηκαν στο σκορ στην αναμέτρηση

Η κάτοχος του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο πρώτο της ματς στο Μουντιάλ 2022 του Κατάρ έδειξε πως παραμένει το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου και συνέτριψε την Αυστραλία με 4-1 παρά τις απουσίες και την…ατυχία να βρεθεί πίσω στο σκορ πριν την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου του αγώνα.

Στο στάδιο «Αλ Τζανούμπ» της πόλης Αλ Ουάκρα, το τέρμα του Γκούντγουιν δεν ήταν αρκετό για να αιφνιδιάσει την «γαλλική αρμάδα» που απάντησε με δύο γκολ του Ζιρού (32’, 71’) και δύο εντυπωσιακά τέρματα από τους Ραμπιό (27’) και Εμπαπέ (68’), σημειώνοντας μία εντυπωσιακή… εκκίνηση στα γήπεδα του Κατάρ.

Η Αυστραλία άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό, όταν ο Λέκι με φανταστική ντρίμπλα άδειασε τον Λούκας Ερναντέζ, ο οποίος γύρισε τη μπάλα παράλληλα με την εστία του Γιορίς και ο Γκούντγουιν με όμορφο πλασέ στην κίνηση νίκησε τον τερματοφύλακα της Γαλλίας. Όμως, το γκολ άλλαξε εντελώς την ψυχολογία των Γάλλων, οι οποίοι ανέβασαν εντυπωσιακά την απόδοσή τους, άσκησαν ασφυκτικοί πίεση στους Αυστραλούς σε όλο τον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να μετατρέψουν την αναμέτρηση σε… μονόλογο καθώς είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Αρχικά, οι «Τρικολόρ» ισοφάρισαν στο 27′ όταν μετά την εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά η άμυνα των Αυστραλών απομάκρυνε την μπάλα ήρθε στην κατοχή του Τεό Ερναντέζ, ο οποίος με άνεση σέντραρε προς την «καρδιά» της περιοχής, όπου ο Ραμπιό ανενόχλητος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Σχεδόν πέντε λεπτά αργότερα (32′) ο Γάλλος χαφ της Γιουβέντους έγινε και δημιουργός του επόμενου τέρματος, όταν έκλεψε τη μπάλα από τον Άτκινσον, μπήκε στην περιοχή των Αυστραλών, γύρισε έξυπνα τη μπάλα και ο Ζιρού ολοκλήρωσε την ανατροπή με ένα εύκολο αλλά εντυπωσιακό γκολ.

Από εκείνο το σημείο οι Αυστραλοί οπισθοχώρησαν, επιδιώκοντας να μην δεχτούν άλλα τέρματα και να «κλέψουν» το αποτέλεσμα με αντεπιθέσεις αλλά οι Γάλλοι συνέχισαν να πιέζουν με καθοδηγητή τον Ουσμάν Ντεμπελέ.

Έτσι, στο 36ο λεπτό ο εξτρέμ της Μπαρτσελόνα έκανε το συρτό γύρισμα προς την περιοχή με τον Εμπαπέ να σουτάρει βιαστικά πάνω στα σώματα των αμυντικών, την μπάλα να στρώνεται όμως στον Ζιρού, ο οποίος όμως έχασε μεγάλη ευκαιρία.

Με την ίδια άνεση στο 45ο λεπτό οι «Τρικολόρ» είχαν την ευκαιρία για να κάνουν το 3-1 με τον Γκριεζμάν να δίνει σχεδόν έτοιμο γκολ στον Εμπαπέ και τον Γάλλο μεσοεπιθετικό να αστοχεί από το ένα μέτρο.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+2′) τα «Καγκουρό» είχαν μία καλή ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν ο ΜακΓκρί σέντραρε, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά από την κεφαλιά του Ιρβάιν και κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Γιορίς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γάλλοι συνέχισαν να πιέζουν για περισσότερα γκολ, οι Αυστραλοί να παίζουν πιο κλειστά μήπως και αποφύγουν την συντριβή στον αγώνα. Ωστόσο, στο 68ο λεπτό ο Ντεμπελέ σέντραρε με το αριστερό από τα δεξιά και ο Εμπαπέ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 3-1. Σχεδόν τρία λεοπτά αργότερα διαμορφώθηκε το τελικό σκορ, όταν ο 22χρονος σούπερσταρ της Παρί Σεν Ζερμαίν έκανε μία εξαιρετική κούρσα από τα αριστερά, έβγαλε τη σέντρα στην περιοχή και ο Ζιρού με κεφαλιά πέτυχε το 4-1.

Εξαιρετικός στην αναμέτρηση ο διαιτητής Βίκτορ Γκόμες από τη Ν. Αφρική.

Οι συνθέσεις των ομάδων στο παιχνίδι ήταν:

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Παβάρ (89’ Κουντέ), Ουπαμεκανό, Λ.Ερναντές (13’ Τεό Ερναντές), Κονατέ, Ραμπιό, Τσουαμενί (77’ Φοφανά), Γκριεζμάν, Εμπαπέ, Ντεμπελέ (77’ Κομάν), Ζιρού (89’ Τουράμ).

Αυστραλία (Γκρέιαμ Άρνολντ): Ράιαν, Άτκινσον (85’ Ντεγκενέκ), Ρόουλες, Μπέχιτς, Σουτάρ, Μούι, ΜακΓκρί (74’ Μαμπίλ), Ιρβάιν (85’ Μπακούς), Λέκι, Ντιουκ (56’ Κάμινγκς), Γκούντγουιν (74’ Κουόλ).