Για μια ακόμα χρονιά στους χρυσοφόρους ομίλους του Champions League ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός για μια ακόμα χρονιά πήρε την πρόκριση για τους χρυσοφόρους ομίλους του Champions League, αφού υπερασπίστηκε στην Κύπρο απέναντι στην Ομόνοια το 2-0 του «Γ. Καραϊσκάκης»

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε κάνει το πρώτο βήμα από το Φάληρο, όταν είχε επικρατήσει με 2-0 επί της Ομόνοιας για τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι ερυθρόλευκοι παίζοντας με μπλε φανέλες πήραν την πρόκριση στη Λευκωσία και θα εισπράξουν ένα ποσό άνω των 32 εκατομμυρίων ευρώ. Οι ερυθρόλευκοι για 2η σερί χρονιά και για 20η στην ιστορία τους θα βρεθούν σε ομίλους Τσάμπιονς Λιγκ.

Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός φωνάζει για ένα πέναλτι στον Ελ Αραμπί στο 5ο λεπτό με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Οι Κύπριοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 11΄ με μια κεφαλιά του Λούφτνερ με την μπάλα να πηγαίνει λίγο άουτ.

Όμως, η μεγαλύτερη ευκαιρία σημειώθηκε στο 19ο λεπτό, όταν ο Ραντζέλοβιτς από το ύψος του πέναλτι δεν σημάδεψε σωστά. Η Ομόνοια παίζοντας υπομονετικά θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο 33΄, αλλά ο Σεμέδο πρόλαβε τον Μποτεάκ και έδιωξε πριν ο παίκτης σκοράρει και το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ΓΣΠ και στο 48′ η απευθείας εκτέλεση του Μποτεάκ πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Πορτογάλος πορτιέρο του Ολυμπιακού μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ένα δυνατό σουτ του Κούσουλου.