Η Ιαπωνία διέλυσε με 14-0 την Μογγολία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου (vid)

Τα μισά γκολ σημειώθηκαν μετά το 73ο λεπτό του αγώνα

Η Ιαπωνία διέλυσε τη Μογγολία με 14-0 την Τρίτη (30/03), κάτι που την φέρνει ένα βήμα πριν από την επόμενη φάση των προκριματικών της Ασίας, για την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022 στο Κατάρ.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως τα μισά γκολ μπήκαν μετά το 73ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον προπονητή της Ιαπωνίας, Χάγιμε Μοριγιάσου, να δηλώνει πως «δεν τίθεται θέμα μη σεβασμού, είναι ένας αγώνας και έπρεπε να δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό, αλλάξαμε το σύστημα της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό φάνηκε στο γήπεδο»

Σκόρερ για την Ιαπωνία ήταν οι Μιναμίνο (13΄), Οσακό (23′, 55′, 90+1′), Καμάντα (26′), Μορίτα (33′), Τούγια (39′), Ιναγκάκι (68’+90+3′), Ίτο (73′-79′) Φουρουχάσι (78′-86′), Ασάνο (90+1′).

Το παιχνίδι διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών στο στάδιο Fukuda Denshi Arena της πόλης Σίμπα της Ιαπωνία, καθώς οι Μογγόλοι ήταν τυπικώς γηπεδούχοι, έχοντας αποκλείσει το ενδεχόμενο διεξαγωγής αγώνων στην χώρα τους, εξαιτίας των αυστηρών περιοριστικών μέτρων κατά του κορωνοϊου.

Εφόσον η Ιαπωνία κερδίσει την Μιανμάρ στις 3 Απριλίου, θα προκριθεί στην τελική φάση των προκριματικών.