Κύπελλο Ελλάδας: Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε η ΑΕΚ 93-88 τον Πανιώνιο

Η διαφορά δύο κατηγοριών που χωρίζει την ΑΕΚ με τον Πανιώνιο δεν αποτυπώθηκε στον παρκέ..

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε απάναντι στον Πανιώνιος που έφτασε κοντά στην έκπληξη, αλλά η ΑΕΚ πήρε τη νίκη – πρόκριση στα ημιτελικά του Final Eight του Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ (93-88) στην παράταση.

Ο Κάμερον ΜακΓκριφ (15 πόντοι) ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά για την ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά της κανονικής περιόδου, με τον Γιάνις Στρέλνιεκς (15 πόντοι) να να μην αστοχεί από την γραμμή των βολών (4/4) όταν έπρεπε, στο φινάλε της παράτασης.

Ο Δημήτρης Βεργίνης (29 πόντοι με 6/11 σουτ και 13/13 βολές) έκανε τεράστια ζημιά στην άμυνα της ΑΕΚ κυρίως στο πρώτο μέρος, πριν πάρουν την σκυτάλη ο Γιάννης Σαχπατζίδης (17 πόντοι) και ο Αντώνης Μάντζαρης (17 πόντοι), ο οποίος έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με έμμεσο τρίποντο στα 25.2” για το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Ο Πανιώνιος κατάφερε να φτάσει στο +10 (28-18 στο 9′) και να παραμείνει μπροστά μέχρι το 13′ του αγώνα (32-23).

Όλα κρίθηκαν στο τελυταίο λεπτό. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς δήλωσε παρών. Λίγο πριν εκπνεύσει ο χρόνος επίθεσης της ΑΕΚ, ο έμπειρος γκαρντ πήρε και έβαλε το σουτ από τα εννιά μέτρα για το +4 (80-84), το οποίο έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Ο Αντώνης Μάντζαρης έβαλε το έμμεσο τρίποντο στα 25.2” για το “Χ” (84-84), ενώ ο Δημήτρης Φλιώνης αστόχησε στην τελευταία φάση του αγώνα.

Στην παράταση, ο Πανιώνιος έμεινε από δυνάμεις κάτι που φαινόταν από τα σουτ που έπαιρναν οι παίκτες του. Η ΑΕΚ δεν προβληματίστηκε στο πίσω μέρος του γηπέδου, εξασφάλισε με άνεση τα αμυντικά ριμπάουντ κι ο Γιάνις Στρέλνιεκς έβαλε τις βολές για να διασφαλίσει τη νίκη – πρόκριση της ομάδας του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης – Θεονάς – Μάλαμας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-21, 46-44, 71-67, 84-84κ.α., 88-93.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 1 (4 ριμπάουντ), Παπαδιονυσίου Γ. 3 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαδιονυσίου Στ. 11 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αντωνάκης 8 (9 ριμπάουντ), Σαχπατζίδης 17 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μάντζαρης 17 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/7 βολές), Σταθόπουλος, Χάλαρης 2, Βεργίνης 29 (2/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 13/13 βολές, 4 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ 3, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 6, Φλιώνης 7 (1/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ασίστ), ΜακΓκριφ 15 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Γιάνκοβιτς 9 (1), Μάιλς 3 (1), Γόντικας 4, Παπαδάκης 10 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μίτσελ 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 15 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ).