Κύπελλο Ελλάδας: Η ΑΕΚ πήρε το πρώτο εισιτήριο για τους ημιτελικούς

Νίκησε τον Πανσερραϊκό για δεύτερη φορά

Η ΑΕΚ πήρε το πρώτο εισιτήριο για τους “4” του θεσμού, επικρατώντας 3-1 στις Σέρρες με δύο γκολ του Μάνταλου και ένα Μαχαίρα, με τον Κατσαντώνη να ισοφαρίζει προσωρινά για τον Πανσερραϊκό. Ο αγώνας είχε τυπικό χαρακτήρα μετά το 3-0 του πρώτου αγώνα, αλλά η ΑΕΚ διατήρησε τον τίτλο του φαβορί.

Η Ένωση μπήκε πιο δυνατά στο ματς και βρήκε το γκολ στο 20ο λεπτό με τον Μάνταλο. Οι παίκτες της ΑΕΚ συνδυάστηκαν εξαιρετικά και ο Τσούμπερ έκανε το γύρισμα στον Μάνταλο, ο οποίος από κοντά μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανσερραϊκός ισοφάρισε με τον Κατσαντώνη. Ο Σαίντ έκανε μια σέντρα από τα δεξιά που πέρασε από την άμυνα της ΑΕΚ και ο Κατσαντώνης από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Μάνταλος έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ΑΕΚ με κεφαλιά δύο λεπτά αργότερα μετά από σέντρα του Σιντιμπέ.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μαχαίρας στο 80ο λεπτό με ένα υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή.

Πανσερραϊκός: Κατσίκας, Ζέρης, Λυμπεράκης, Γιανναράκης (61′ Θυμιάνης), Παντεκίδης, Στάικος, Κολομπίνο (73′ Στίνα), Σοφιανός (82′ Σιόντης), Κατσαντώνης, Μούργος (73′ Μασκανάκης), Σαίντ (61′ Κανίς).

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιντιμπέ, Γαλανόπουλος (66′ Φράνσον), Μάνταλος, Φερνάντες (61′ Μαχαίρας), Γκατσίνοβιτς (66′ Αραούχο), Τσούμπερ, Φαν Βέερτ (66′ Κοσίδης).