Κύπελλο Ελλάδας: Ισοπαλία 1-1 στη Λεωφόρο απέσπασε ο ΠΑΟΚ

Με τη νίκη στην Τούμπα προκρινεται στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει τη Λαμία

Ο ΠΑΟΚ με γκολ του Ολιβέιρα στο 78΄ ισοφάρισε σε 1-1 τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο και έσβησε τις ελπίδες του Παναθηναϊκού και ουσιαστικά έστειλε το Δικέφαλο στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet όπου απέναντι στη Λαμία.

Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει προβάδισμα στο ματς στο 18΄ με το γκολ του Τσέριν σε σουτ εκτός περιοχής στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το πρώτο 45λεπτο όπου ήταν καλύτερος του αντιπάλου του με ένα ακόμη τέρμα και να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε την αναμέτρηση, ανέβηκε περισσότερο, πέτυχε ένα γκολ με τον Νάρεϊ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ αλλά στη συνέχεια βρήκε το γκολ με το πέναλτι που κέρδισε ο Σβαμπ από χέρι του Τσέριν και την εύστοχη εκτέλεση του Πορτογάλου φορ.

Ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να σκοράρει στο 52′ όταν ο Κωνσταντέλιας γύρισε ωραία τη μπάλα μέσα στην περιοχή, ο Νάρεϊ μπήκε στη φάση και σκόραρε αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ με το γκολ να ακυρώνεται.

Και οι δύο ομάδες συνέχισαν να έχουν ευκαιρίες μέχρι το 74 όταν ο ΠΑΟΚ μετά από αφάση διαρκείας κέρδισε πέναλτι. Από την εκτέλεση κόρνερ ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά που βρήκε στο χέρι του Τσέριν. Ο διαιτητής είδε τη φάση στο VAR και υπέδειξε το πέναλτι. Ο Ολιβέιρα εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών και νίκησε τον Λοντίγκιν για το 1-1 στην αναμέτρηση.

Οι πράσινοι είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν, αλλά δεν το κατάφεραν ακόμη και μετά την αποβολλή του Μπράντον Τόμας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΠΑΟΚ έμεινε με 10 παίκτες.

Ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσε στα ημιτελικά τη Λαμία που νίκησε 4-2 τον Απόλλωνα Παραλιμνίου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Κουρμπέλης (66′ Σάντσες), Σάρλια, Πούχατς (80′ Χουάνκαρ), Πέρεθ, Τσόκαϊ (46′ Μαντσίνι), Τσέριν, Μπερνάρ (66′ Ιωαννίδης), Παλάσιος (80′ Κλεϊνχέισλερ), Σπόραρ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (85′ Βιεϊρίνια), Ντάντας, Αουγκούστο (46′ Σβαμπ), Νάρεϊ (79′ Τάισον), Κωνσταντέλιας (88′ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (88′ Μπράντον Τόμας).